• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Kłóbka > Nowa wystawa w dworze w Kłóbce

Od 16 listopada br. we dworze w Kłóbce udostępniona jest wystawa czasowa pn. „O czym skrzypi szranczek, co pamięta miśnik — czyli jak meblom przywrócono głos i blask —konserwacja mebli z 1. poł. XX w.”

Ekspozycja wieńczy zadanie pn. „Pozwólmy przetrwać. Konserwacja 23 zabytkowych mebli z 1. poł. XX w.” realizowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych” przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wystawa prezentuje różnorodny warsztatowo i stylowo zespół mebli reprezentatywny dla wyrobów meblarskich produkowanych w zakładach wiejskich i małomiasteczkowych na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej. Wytypowanie ich do konserwacji podyktowane było zarówno złym stanem technicznym, jak również chęcią ocalenia obiektów rzadko dziś rejestrowanych w terenie. Większość to zabytki pozyskane zazwyczaj podczas przeprowadzonych w latach 80. i 90. XX w. stacjonarnych obozów etnograficznych i innych badań terenowych. Ich intensywne nabywanie podyktowane było potrzebami tworzonych ekspozycji stałych — w Muzeum Etnograficznym (oddział otwarty 10.10.1986 r.) oraz w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce (skansen udostępniony 31.07.1993 r.). Meble te posiadają indywidualną historię, którą odnotowują umieszczone przy obiektach podpisy.

Wystawie towarzyszą dwie plansze tekstowo-fotograficzne. Wstępna obrazuje etnograficzne konteksty badań terenowych, wykazy organizowanych obozów z podaniem ogólnej liczby zabytków pozyskanych w czasie ich trwania ze szczególnym uwzględnieniem meblarstwa. Zawiera ogólne informacje o sposobie nabywania zabytków i prezentuje zdjęcia uczestników etnograficznych badań. Druga plansza towarzysząca wystawie dotyczy procesów konserwatorskich, którym poddane zostały restaurowane meble oraz w sposób obrazowy, na wybranych przykładach, pokazuje etapy prac konserwatorskich wraz z ich opisem.

Wystawa jest podsumowaniem kompleksowych przedsięwzięć muzealnych — w zakresie gromadzenia zbiorów, ich konserwacji oraz upowszechniania.

Scenariusz wystawy: Krystyna Pawłowska, Michał Kwiatkowski, współpraca — Barbara Adamczyk
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Miejsce wystawy: dwór na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce
Czas trwania wystawy: 16.11.–16.12.2018 r.

Premiera przewodnika po niemieckich fortyfikacjach

Premiera przewodnika po niemieckich fortyfikacjachTemat niemieckich schronów w okolicach Włocławka powraca co jakiś czas, ale teraz po raz pierwszy, niemieckie linie umocnień na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej doczekały się kompleksowego opracowania. Już w ten piątek w radziejowskiej bibliotece odbędzie się premiera przewodnika „Niemieckie fortyfikacje polowe 1944”.

Przewodnik opracowany przez Mariusza Prackiego z Osięcin i Karola Bazelę z Wielgiego zawiera mapy, zdjęcia i koordynaty GPS wszystkich odnalezionych schronów wokół Włocławka i tzw. „pozycji Warty” (linii umocnień między Służewem i Jeziorem Głuszyńskim). Umocnienia te, będące elementem linii umocnień B1, zostały wybudowane w 1944 roku i miały w założeniu zatrzymać ofensywę Armii Czerwonej i ochronić tereny ówczesnej III Rzeszy. Przez zaledwie kilka miesięcy powstały setki betonowych schronów, setki kilometrów rowów przeciwczołgowych i okopów oraz niezliczona ilość schronów ziemno-drewnianych. Tysiące pracowników przymusowych oraz jeńców pracowało przy budowie umocnień w nieludzkich warunkach.

Przez dziesięciolecia po wojnie nikt nie przykładał większej uwagi do rozsianych na Kujawach betonowych schronów Ringstand 58c zwanych tobrukami. Po umocnieniach ziemnych, poza lasami, nie pozostał już praktycznie żaden ślad, a i tobruki zasypywane, zaśmiecane i niszczone zaczęły znikać z pól i posesji. Mało kto zdawał sobie sprawę, że te pozornie rozproszone schrony tworzą zwarte i dobrze zaprojektowane linie obronne. Autorzy przewodnika przez kilka lat, opierając się głównie na badaniach terenowych i relacjach żyjących jeszcze świadków tamtych czasów, zbadali kilkadziesiąt pozycji obronnych wokół Włocławka, wzdłuż rzeki Zgłowiączki oraz na wspomnianej wcześniej „pozycji Warty”. Badania były wyjątkowo trudne, bo niestety nie zachowały się, a przynajmniej nie są znane i dostępne, praktycznie żadne źródła archiwalne. Udało się odnaleźć ponad 300 betonowych schronów, do tej pory uważano, że jest ich nieco ponad 100.

Efektem tych badań jest przewodnik, którego premiera odbędzie się 5 października o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej w Radziejowie przy ul. Objezdnej 33. Podczas spotkania autorzy zaprezentują historię powstania umocnień oraz ich charakterystykę. Oczywiście będzie możliwość zadawania pytań i nabycia przewodnika.

Przewodnik w cenie 25 zł dostępny jest m.in. na Allegro >>> 

Premiera przewodnika po niemieckich fortyfikacjach

Źródło: www.twierdzawloclawek.pl

Kłóbka > „Ziołowa spiżarnia” w skansenie!

Kłóbka > „Ziołowa spiżarnia” w skansenie!W roku jubileuszu 25-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce zapraszamy na ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Ziołowa spiżarnia”, który odbędzie się w dniu 9 września (niedziela), w godz. 15.00-18.00.

Tematem przewodnim spotkania będzie pokazanie znaczenia ziół w kuchni i medycynie ludowej. Widowisko „Szeptucha” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z gminy Boniewo opowie o tytułowej Babce Szeptusze – zielarce, która pomagała społeczności lokalnej ukoić różne dolegliwości za pomocą ziół i magii. W programie imprezy znajdą się występy „Rodzinnej Kapeli Pana Jacka” z Sierpca (po raz pierwszy w skansenie) oraz Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia w repertuarze tradycyjnych melodii ludowych i pieśni kujawskich.

Występom towarzyszyć będzie wiele atrakcji, m.in. słuchowisko o ziołolecznictwie w mobilnym planetarium (jeśli nie przeszkodzi w tym deszcz), wypiek podpłomyków, pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, czyszczenia i obróbki zboża, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszy, kucia żelaza na gorąco oraz degustacja naparów z ziół. Dzieci wezmą udział w wyrobie podpłomyków, w warsztatach plecionkarskich i plastycznych – wyrobu kwiatów rumianków z bibuły.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą już od godziny 13.00 kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem.

Wstęp na imprezę w cenie biletu:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Rodzinny – 25 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Naucz się prawidłowo chodzić z kijkami

Naucz się prawidłowo chodzić z kijkamiAkademia Zdrowia Sanatander Consumr Banku oraz Polska Federacja Nordic Walking, zachęcają Polaków do aktywnego wypoczynku. Dlatego każdy może wziąć udział w bezpłatnych zajęciach nordic walking w całej Polsce. Treningi w ramach Nordic Walking na Receptę odbywają się w całej Polsce do 27 listopada. Trenerzy prowadzą godzinne ćwiczenia poprzedzone rozgrzewką na świeżym powietrzu w  każdy wtorek o godzinie 17:00 lub czwartek o godzinie 18.00.

Zajęcia w ramach Akademii Zdrowia Santandera to idealna okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z kijkami. Uczestnicy podczas spotkań poznają prawidłową technikę marszu oraz dowiedzą się, jak należy dobierać sprzęt i ubiór do ćwiczeń. Wykwalifikowani instruktorzy wskażą i skorygują najczęściej popełniane błędy. Dzięki odpowiedniej metodzie nauczania techniki marszu zajęcia można dostosować do stopnia koordynacji i wydolności podopiecznych.

Szacuje się, że w Polsce nordic walking uprawia ponad 3 mln osób, a z roku na rok przybywa amatorów tej dyscypliny. Choć jest to sport idealny do uprawiania indywidualnie, osoby spacerujące z kijami często widzimy w parach lub większych grupach. Tych, którzy szukają towarzystwa lub dopiero chcą rozpocząć przygodę z tą formą aktywności, przyciągają też zorganizowane zajęcia ‑ w tym Akademia Zdrowia Santander Consumer Banku.

Miejsca zajęć w naszym Regionie:
- Ciechocinek - Sanatorium Promień, ul. Nieszawska 22 (wtorek godz. 17.00)
- Grudziądz - Park Miejski - lodowisko, ul. Wigury 1 (wtorek godz. 17.00)
- Inowrocław - Park Solankowy - Muszla koncertowa (wtorek godz. 17.00)
- Kowal - Park im. K. Wielkiego (wtorek godz. 17.00)
- Włocławek - Stadion Zazamcze "Przylesie” (wtorek godz. 17.00)
- Inowrocław - Park Solankowy, Muszla Koncertowa

Akademia Zdrowia Santander Consumer Banku to ogólnopolska akcja, której kluczowym celem jest propagowanie wśród społeczeństwa ruchu i zdrowego trybu życia. Jej ambasadorami są Justyna Kowalczyk, biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska oraz para aktorów Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski. W ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku trwa cykl bezpłatnych i ogólnodostępnych treningów nordic walking.  

Oszust dzwoni po domach i podszywa się pod ZUS

Oszust dzwoni po domach i podszywa się pod ZUSDo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotarły niepokojące sygnały, że osoby podszywające się pod pracowników ZUS proponują spotkanie w sprawie dziedziczenia składek z subkonta i OFE.

Na terenie ZUS w woj. kujawsko-pomorskim pojawił się nowy sposób na oszustwa. Do klientów Zakładu telefonują osoby podszywające się pod pracowników ZUS. Proponują oni zorganizowanie spotkania w sprawie dziedziczenia składek z subkonta i OFE. ZUS ostrzega: nie dzwonimy i nie odwiedzamy klientów w domach, tym bardziej w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych. Wszyscy zainteresowani sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym zasadami dziedziczenia składek, mogą korzystać z bezpłatnych porad Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bezpośrednio na salach obsługi, bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: (22) 560 16 00.

Pamiętajmy, że ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach Zakładu, a także poprzez uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy to sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją.

To nie pierwszy w tym roku przypadek próby oszustwa „na pracownika ZUS”. W związku tymi przypadkami Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o daleko idącą ostrożność przy odpowiadaniu na zaproszenia tego typu spotkań. Podawane podczas takich spotkań dane osobowe mogą zostać wykorzystane na niekorzyść klientów ZUS.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00.

Źródło: ZUS

Gorąca linia redakcji: 535 767 011

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.