• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Inowrocław > Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Jak było przed rewitalizacją i jak park wygląda teraz, czyli wystawa fotografii prezentujących efekty modernizacji Solanek, zrealizowanej dzięki pozyskaniu przez Miasto Inowrocław wsparcia unijnego. A poza tym… warsztaty tematyczne, zwiedzanie Chaty Kujawskiej, palmiarni, gra terenowa, koncert. Wszystko to (i wiele więcej) dziś w Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka” oraz na antenie TVP3. Tak obchodziliśmy w Inowrocławiu Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

 

 

Przypomnijmy, kilkadziesiąt milionów złotych kosztowała rewitalizacja Parku Solankowego. Większość tej kwoty Miasto Inowrocław pozyskało z funduszy unijnych. W ramach tych środków m.in. poszerzono park o ok. 30 ha, gdzie wybudowano ścieżki rowerowe, ogrody zapachów, oczko wodne, grillowisko. Ponadto wyremontowano tężnię solankową, zamontowano ledowe oświetlenie ekspozycyjne, powstała Pijalnia Wód-Palmiarnia „Inowrocławianka” i Inowrocławska Terma. Zmodernizowano wiele alejek parkowych, zamontowano instalację automatycznego nawadniania dywanów kwiatowych, powstały Ogrody Papieskie, gdzie inowrocławianie i goście naszego miasta tak chętnie spacerują. Przebudowano plac przed muszą koncertową, przesunięto fontannę w jej historyczną lokalizację. To dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, stadion miejski (obecnie imienia Inowrocławskich Olimpijczyków) stał się tak naprawdę zupełnie nowym (a przede wszystkim nowoczesnym) obiektem – miejscem rozgrywania nawet międzynarodowych zawodów, ale także wykorzystywanym do aktywnego wypoczynku przez inowrocławian. I wreszcie to Inowrocław (dzięki funduszom unijnym) znalazł się w czołówce państw europejskich, w których autobusy komunikacji miejskiej to nowoczesne i ekologiczne pojazdy.

– Wiele osób odwiedzając Inowrocław, podkreśla, że jest oczarowanych naszym miastem. To ogromny skok w porównaniu z tym, co było kilkanaście lat temu. Dostrzega to wielu mieszkańców, ale też gości, którzy przyjeżdżają i porównują Inowrocław z innymi miastami. To nas bardzo cieszy i już w planach mamy kolejne przedsięwzięcia – mówił dziś Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich Inowrocław gościł wczoraj na antenie TVP3. Dziennikarze odwiedzili stadion miejski, gdzie m.in. towarzyszyli sportowcom przygotowującym się do treningu. Aby kilkadziesiąt minut później przenieść się do Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”. Widzom TVP3 przypomnieliśmy m.in., iż to właśnie w naszym mieście wydobywane są wody: mineralna „Inowrocławianka” i lecznicza „Jadwiga” i to w Inowrocławiu powstała pierwsza w województwie palmiarnia, w której przygotowano dziś grę terenową „Zielony Inowrocław”. Dziennikarze mieli też okazję przysiąść na moment na ławeczce, obok… „teściowej”. A skoro gościliśmy w „Inowrocławiance”, to oczywiście nie mogło także zabraknąć zwiedzania Chaty Kujawskiej. To tam młodzież z inowrocławskiego „Gastronomika” wypiekała m.in. podpłomyki. Pyszności było znacznie więcej, a chętnych do udziału w warsztatach „Gotuj z teściową” nie brakowało. Podobnie zresztą jak w zajęciach np. tworzenia solankowego drzewka. W pobliżu pijalni zaparkowano autobus elektryczny – jeden z tych ekologicznych pojazdów, na zakup których miasto otrzymało wsparcie ze środków unijnych. Na ten wymiar ekologiczny warto zwrócić uwagę tym bardziej, że według WHO, Inowrocław ma najczystsze powietrze pośród polskich miast.

Dodaj komentarz

Komentarze zawierające słowa wulgarne, obraźliwe oraz szerzące treści reklamowe lub zabronione prawem zostaną usunięte.

Kod antyspamowy
Odśwież

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.