• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Powiat włocławski

Izbica Kuj. > Podpalacze w rękach policji

Izbica Kuj. > Podpalacze w rękach policjiDwóch młodych mężczyzn zostało zatrzymanych w sprawie podpalenia, do jakiego doszło we wrześniu tego roku w gminie Izbica Kujawska. Spłonęło wtedy 600 bel słomy.

Do pożaru doszło w nocy z 22 na 23 września br., biegły badający przyczynę stwierdził, że doszło tutaj do podpalenia. W sprawie wszczęto więc policyjne dochodzenie. Mundurowym udało się ustalić, że ogień podłożyli dwaj mężczyźni w wieku 22 i 27 lat. Obaj zostali zatrzymani i postawiono im zarzut zniszczenia mienia.

Zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia.

Źródło i zdjęcie: KMP Włocławek

Włocławek > Kumulacja nieuwagi zakończona wypadkiem

Włocławek > Kumulacja nieuwagi zakończona wypadkiemWczoraj po południu doszło do groźnie wyglądającego wypadku – samochód osobowy został wepchnięty na chodnik a następnie ścianę budynku przez dostawczaka.

Z relacji świadków wynika, że osobowa Skoda próbowała bez sygnalizacji zaparkować. Jadący za nią dość szybko dostawczym VW mężczyzna nie spodziewając się zatrzymania i manewru Skody nie zahamował i z dużą siłą uderzył w tył osobówki. Skoda pchnięta przez dostawczaka wpadła na chodnik a następnie zatrzymała się na ścianie budynku. W wyniku uderzenia dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala.

Świadkowie twierdzą, że dosłownie sekundy dzieliły od większej tragedii, bo chwilę przed wypadkiem chodnikiem w tym miejscu przechodzili piesi. Policja nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia w sprawie tego wypadku, trwa zapewne ustalanie faktów koniecznych do orzeczenia o czyjejś winie.

Lubraniec > Zginął mężczyzna potrącony przez samochód

Lubraniec > Zginął mężczyzna potrącony przez samochódDziś rano około godziny 6:00 w Bielawach (gm. Lubraniec) na drodze wojewódzkiej nr 270 doszło do tragicznego wypadku. Mimo prób reanimacji potrąconego nie udało się go uratować.

Pierwsi na miejsce wypadku dotarli wracający z interwencji policjanci z patrolówki. Zauważyli oni stojącego na drodze Forda oraz leżącego obok mężczyznę. Policjanci zatrzymali się i przystąpili do udzielania pierwszej pomocy mężczyźnie. Jak się okazało szedł on prowadząc rower, z nieustalonych przyczyn 57-latek kierujący Fordem potrącił go. Niestety odniesione przez potrąconego obrażenia okazały się śmiertelne.

Trwa ustalanie okoliczności tragedii, w tym personaliów potrąconego. Kierowca Forda był trzeźwy.

Źródło i zdjęcie: KMP Włocławek

Włocławek > Mężczyzna zginął w pożarze werandy

Włocławek > Mężczyzna zginął w pożarze werandyW sobotę tuż po północy włocławscy strażacy wzięli udział w akcji gaszenia werandy domu jednorodzinnego na ulicy Irysowej we Włocławku. Po ugaszeniu pożaru w zgliszczach znaleźli ciało mężczyzny.

Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. 63-letni mężczyzna i jego 30-letni syn zakupili piecyk typu „koza” i zamontowali go w werandzie. Przy użyciu piecyka ogrzali werandę i położyli się spać. Niestety coś poszło nie tak i doszło do pożaru. Młodszy z mężczyzn zdołał opuścić pomieszczenie, z obrażeniami rąk trafił do szpitala. Jego ojciec nie zdołał uciec przed ogniem, strażacy odnaleźli w środku jego zwęglone zwłoki.

W sprawie tragedii prowadzone jest postępowanie.

Źródło: KMP Włocławek

Włocławek > Potrącił rowerzystkę i uciekł

Włocławek > Potrącił rowerzystkę i uciekłDziś rano policjanci otrzymali zgłoszenie o kobiecie leżącej w rowie w miejscowości Modzerowo (gm. Włocławek) przy drodze krajowej nr 62. Pierwsi na miejscu byli ratownicy medyczni, niestety mimo podjętej akcji ratunkowej kobieta zmarła po przewiezieniu do szpitala.

Na razie niewiele wiadomo o okolicznościach zdarzenia. Wszystko wskazuje na to, że między godziną 5:00 a 6:00 ktoś potrącił samochodem 71-letniką kobietę jadącą rowerem. Potrącona kobieta wpadła do rowu, niestety sprawca zdarzenia nie udzielił jej pomocy i oddalił się w nieznanym kierunku. Nie udało się nawet ustalić jaki to był samochód, dlatego policjanci apelują o pomoc wszystkie osoby, które widziały zdarzenie lub posiadają na jego temat jakieś informacje.

Nie wiadomo, kto zawinił – czy rowerzystka, czy też kierowca, ale tak czy inaczej nieudzielenie pomocy osobie poszkodowanej jest poważnym przestępstwem, za które kierowca auta poniesie konsekwencje, jeśli uda się go ustalić.

Źródło: KMP Włocławek

Włocławek > Posada w sam raz pod „prezydentową”

Włocławek > Posada w sam raz pod „prezydentową”Dziwne rzeczy dzieją się na włocławskim rynku pracy. Do tej pory mówiło się o bezrobociu nękającym to miasto i okolice, a dziś okazuje się, że konieczne jest posiłkowanie się w miejskich spółkach osobami, które kto inny zatrudnia na pełny etat.

Okazało się, że w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej pracę podejmie żona prezydenta Marka Wojtkowskiego, która przecież pracuje na pełen etat jako nauczycielka w Lubrańcu. Agata Wojtkowska na pół etatu zajmować się tam będzie marketingiem. Jak widać w stolicy Kujaw brakuje specjalistów od marketingu lub ich kwalifikacje są zbyt mizerne. A może jako nauczyciel Pani Agata zarabia tak mało, że konieczne jest dorabianie, by wystarczało na życie… Cóż, nie nam to oceniać.

Nie możemy też podważać kwalifikacji Pani Wojtkowskiej w kwestii marketingu, niedawno ukończyła ona podyplomowe studia w tym zakresie. Czyżby był to cudowny zbieg okoliczności, że akurat MZOZ poszukiwał marketingowca… Spostrzegawczy zauważą jednak, że MZOZ wcale nikogo na takie stanowisko nie poszukiwał, na stronie www Zakładu próżno szukać informacji o naborze lub konkursie.

Włocławska opozycja nazywa sprawę wprost – nepotyzm. Ratusz sprawy nie komentuje, za to opinii Włocławian nie wypada nam cytować… Władza centralna pokazuje, że można w bezczelny sposób wykorzystywać „bycie przy korycie”, więc czemu w samorządach miałyby obowiązywać inne standardy. Ludzie pomarudzą, powarczą, pokrzyczą i zapomną, a etat trwać będzie.

Kłóbka > Otwarcie kościoła w skansenie

Kłóbka > Otwarcie kościoła w skansenieW sobotę 30 września br. o godz. 11.00 w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się uroczystość otwarcia zabytkowego kościoła z Brzeźna. Pobłogosławienia „muzealnej” świątyni dokona Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering Ordynariusz Diecezji Włocławskiej.

Udostępnienie wnętrza świątyni jako stałej ekspozycji muzealnej zakończy realizowany od czerwca ubiegłego roku projekt obejmujący przeniesienie kościoła i jego rekonstrukcję w obrębie wsi skansenowskiej. Oprócz prac budowlano-konserwatorskich przedsięwzięcie obejmowało gromadzenie zabytków do wyposażenia kościoła. W wyniku licznych kwerend realizowanych przez autorkę scenariusza aranżacji kościoła p. Krystynę Pawłowską, włocławskie muzeum pozyskało ponad sto pięćdziesiąt zabytków kościelnych, z których dużą część poddano konserwacji. Główne elementy wyposażenia – dwa ołtarze z Brzeźna oraz ambonę z kościoła w Ostrowitem k. Lipna przywrócono do stanu pierwotnego z XVIII w. dzięki dofinansowaniu w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od czerwca do sierpnia b.r. trwały żmudne prace konserwatorskie przy polichromiach kościoła. Zostały one zrealizowane przez Pracownię Konserwatorską Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Drewniany kościół z Brzeźna w powiecie lipnowskim pierwotnie miał formę ośmiobocznej kaplicy, która została wzniesiona w 2. ćw. XVIII w. obok dworu Rościszewskich, ówczesnych właścicieli wsi. Około 1789 r. dobudowano do niej korpus nawy. W wyniku rozbudowy powstał kościół salowy z prezbiterium, którego ściany stanowi dawna kaplica. W tym kształcie świątynia funkcjonowała do 1914 r. W kolejnych latach bryła budynku ulegała zmianom. Kościół był użytkowany do 1996 r., kiedy to jego funkcje zaczęła stopniowo przejmować wzniesiona obok murowana świątynia. Przyczyniło się to do postępującego niszczenia zabytku. Ostatecznie w dniu 21 czerwca 2016 r., z inicjatywy miejscowego proboszcza, przy życzliwym zezwoleniu władz kościelnych kościół przekazano muzeum we Włocławku.

Przeniesioną do Kłóbki budowlę odtworzono w jej pierwotnym, barokowym kształcie. Zgodnie ze źródłami archiwalnymi dachy pokryto gontem osikowym, a barokową wieżyczkę z baniastym hełmem obito wiórem osikowym. W wieżyczce zawieszono dzwon pochodzący prawdopodobnie jeszcze z pierwotnej kaplicy, odlany w toruńskiej ludwisarni Fryderyka Becka w 1729 r. Wnętrze kościoła odtworzono zgodnie z jego stanem sprzed rozbiórki. Znajduje się w nim empora (chór muzyczny) wsparta na dwóch słupach a pod sufitem szeroka faseta z malarskim fryzem z kartuszami o motywach maryjnych i chrystusowych. Na suficie w otoczeniu kłębiastych obłoków umieszczone jest przedstawienie Maryi Niepokalanej. Wyposażenie i wystrój wnętrza pochodzą sprzed Soboru Watykańskiego II (1965 r.), gdy mszę odprawiano w rycie trydenckim, po łacinie, a kapłan, tak jak wierni, stał przodem do ołtarza.

Kościół można zwiedzać w godzinach otwarcia skansenu – w październiku codziennie oprócz poniedziałków w godzinach od 10.00 do 18.00, od listopada do kwietnia od godziny 10.00 do 16.00.

Włocławek > Nuda czy populizm? Dziwny pomysł włocławskiej radnej

Włocławek > Nuda czy populizm? Dziwny pomysł włocławskiej radnejWłocławska Radna Ewa Szczepańska z PO zaproponowała, żeby miasto zatrudniło na etacie osobę, która będzie za darmo świadczyć usługi drobnych napraw dla najstarszych mieszkańców miasta. Pomysł równie zadziwiający co i idiotyczny.

Włocławska radna twierdzi, że włocławskim seniorom przydałaby się pomoc w postaci fachowca na życzenie. Chodziłoby o to, by drobne naprawy i usterki mieszkańcy powyżej 65 roku życia mogły zgłaszać do urzędu miasta, a ten wysyłałby na miejsce fachowca z odpowiednimi narzędziami. W teorii wszystko to wygląda pięknie, ale pojawia się wiele wątpliwości, gdy nad tą sprawą chwilę się pomyśli.

Po pierwsze kto będzie decydował o tym, co jest drobną naprawą a co nie? Czy drobną naprawą jest wymiana uszczelki w kranie, czy też wymiana całego kranu? A co jeśli w mieszkaniu oprócz seniorów mieszkają osoby młode, które mogłyby wykonać naprawę gdyby tylko tego chciały? Czy takie usługi przysługiwałyby wszystkim seniorom bez względu na dochody? Kto zagwarantuje „złotej rączce” bezpieczeństwo, gdy zdarzy mu się trafić na „szemrane towarzystwo” mając przy sobie wartościowe narzędzia? Czy naprawdę zapewnienie takiego fachowca to taki priorytet wśród starszych mieszkańców miasta?

Realizacja pomysłu może nie byłaby kosztowna, ale na pewno nastręczy całej masy problemów. Oprócz etatu dla „majstra” (choć znając zapotrzebowanie Polaków na wszystko co darmowe potrzebnych ich będzie pewnie ze 20-stu) trzeba będzie utworzyć etat dla osoby, która będzie wszystko koordynować i przyjmować zgłoszenia. Czy nie lepiej za te pieniądze zapewnić seniorom chociażby badania profilaktyczne lub darmową i łatwo dostępną rehabilitację?

Pomysł podobno spodobał się prezydentowi Wojtkowskiemu i jego zastępcy Najbergowi. Zapewne szybko znajdzie się odpowiednia osoba na etat „fachowca” i druga na etat „koordynatora”, pójdą na to pieniądze. Kolejne sumy pójdą na „rozpromowanie” pomysłu przez zaprzyjaźnione media. Seniorzy natomiast i tak na wymianę uszczelki w kranie czy wywiercenie dziury na obrazek czekać będą miesiącami, bo jedna para rąk i tak nie podoła.

Szkoda, że pilniejsze sprawy przez włocławski urząd załatwiane są w żółwim tempie, głupie pomysły natomiast trafiają na podatny grunt…

Włocławek > Uwaga na zwierzęta – łosie na włocławskich drogach

Włocławek > Uwaga na zwierzęta – łosie na włocławskich drogachW jeden weekend doszło do dwóch groźnych zdarzeń w okolicach Włocławka, związanych z wtargnięciem łosi na drogi. Niestety szlaki migracyjne dzikich zwierząt krzyżują się z drogami, co czasem kończy się kolizją.

W sobotę około południa na drodze krajowej nr 91 między Włocławkiem a Kowalem 25-letni motocyklista uderzył w samicę łosia, która nagle wybiegła na jezdnię. Można to wręcz nazwać cudem, ale motocyklista zbyt mocno nie ucierpiał, skończyło się tylko na potłuczeniach.

Mniej szczęścia miały trzy osoby jadące osobowym VW w niedzielę wieczorem drogą krajową nr 62 między Włocławkiem a Płockiem. Tu także na drodze nagle pojawił się łoś, niestety 36-letni kierowca VW nie miał szans uniknąć zderzenia. W wyniku kolizji kierowca i jeden z pasażerów trafili do szpitala. To zdarzenie jest przedmiotem policyjnego dochodzenia.

Warto pamiętać, że dzikie zwierzęta nie są świadome zagrożeń, jakie powodują wychodząc na drogę. Warto aby kierowcy jadący drogami przez las lub w pobliżu dużych zarośli zdjęli nogę z gazu, szczególnie po zmroku.

Źródło: KMP Włocławek

Włocławek > Motocyklista nie miał szans z ciężkim SUV-em

Włocławek > Motocyklista nie miał szans z ciężkim SUV-emDziś rano na ulicy Zbiegniewskiej we Włocławku doszło do tragicznego wypadku. W zderzeniu z SUV-em Volvo zginął 64-letni motocyklista.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta kierująca Volvo podczas wyjeżdżania z osiedlowej uliczki nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu motocykliście i doprowadziła do zderzenia. Mimo prowadzonej reanimacji mężczyzna zmarł na miejscu. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

To niestety nie jedyny tragiczny wypadek w Regionie. Przed południem na drodze wojewódzkiej 267 w Kościelnej Wsi (gm. Osięciny) doszło do potrącenia rowerzystki. Póki co nie znamy szczegółów, wiadomo jedynie że autem kierował 63-letni mężczyzna, ofiarą była natomiast 78-letnia kobieta. Droga przez kilka godzin była zablokowana, także i w tym przypadku trwa dochodzenie.

Źródło: KW PSP Toruń

Gorąca linia redakcji: 535 767 011

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.