• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Powiat włocławski

Choceń > Oczy to podstawa. Bezpłatne badanie oczu w Choceniu!

Choceń > Oczy to podstawa. Bezpłatne badanie oczu w Choceniu!21 grudnia wszyscy mieszkańcy Chocenia będą mogli wykonać bezpłatne badanie oczu, które pozwoli ocenić jakość powierzchni oka oraz filmu łzowego pod kątem występowania u nich zespołu suchego oka (ZSO). To wszystko dzięki działaniom Fundacji NEUCA dla Zdrowia, która właśnie rozpoczęła kolejną akcję profilaktyczną, w całej Polsce. Zespół suchego oka (ZSO) to schorzenie, które może występować nawet u 11-17%* osób dorosłych.

ZSO to grupa schorzeń związanych ze zmienionym składem, zmniejszoną produkcją lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego, potocznie określanego łzami. Prowadzi to do wysychania rogówki oraz spojówki. Zespół suchego oka często towarzyszy także innym dolegliwościom i chorobom, m.in. menopauzie, chorobom autoimmunologicznym i dermatologicznym. Cierpią na niego również palacze, a także osoby przyjmujące różne leki*.

Uczucie piasku pod oczami czy łzawienie to jedne z wielu objawów, charakterystycznych dla zespołu suchego oka (ZSO). Innymi symptomami, świadczącymi o tym schorzeniu mogą być także suchość oczu i ich pieczenie, ból, zaczerwienienie, zwiększona ilość śluzu czy światłowstręt.

Na przykre dolegliwości szczególnie narażeni jesteśmy w sezonie grzewczym, gdy poziom wilgotności powietrza jest niższy. Objawy nasilają się też pod koniec dnia,
z uwagi na wydłużoną pracę wzroku (np. wielogodzinna praca przy komputerze) lub w związku z ekspozycją na niekorzystne czynniki, takie jak wiatr, zimne powietrze,
a także słońce.

Czytaj więcej...

Włocławek > Poszukiwania wędkarza na Zalewie ze smutnym finałem

Włocławek > Poszukiwania wędkarza na Zalewie ze smutnym finałemSześć zastępów straży pożarnej i trzy łodzie poszukiwały wędkarza, który wypadł z łodzi na Zalewie Włocławskim. Mężczyznę wyłowiono, ale nie udało się go uratować.

Około godziny 11:00 wywróciła się łódka, którą płynęło dwóch mężczyzn. Młodszy z nich dopłynął do brzegu w Dobiegniewie i powiadomił służby o tym, że przy wywróconej łodzi pozostał jego towarzysz. Strażacy przystąpili do poszukiwań, ale dopiero przed godziną 13:00 udało się odnaleźć wywróconą łódź a przy niej nieprzytomnego mężczyznę. Wyciągnięto go z wody i przystąpiono do reanimacji, niestety nie udało się na miejscu podnieść temperatury jego ciała i w takim stanie został zabrany do szpitala w Płocku. Mimo udzielanej pomocy mężczyzna zmarł prawdopodobnie z powodu wychłodzenia organizmu.

Źródło: KW PSP Toruń

Włocławek > Jechał pijany i bez uprawnień, ale wypadek to nie jego wina?

Włocławek > Jechał pijany i bez uprawnień, ale wypadek to nie jego wina?Na ulicy Jana Pawła II we Włocławku w niedzielę około godziny 13:00 doszło do groźnego zderzenia, w wyniku którego dwie osoby trafiły do szpitala. Jeden z kierowców był pijany.

Z ulicy Liściastej wyjeżdżał na ulicę Jana Pawła II osobowy Peugeot, niestety jego 64-letni kierowca nie zachował należytej ostrożności i wymusił pierwszeństwo na jadącym w kierunku Kruszyna BMW. Doszło do zderzenia, kierowca Peugeota i jego pasażerka trafili do szpitala.

W toku czynności okazało się, że kierowca BMW był pijany (ponad 2,4 promila) oraz nie posiadał uprawnień do kierowania autem, za co oczywiście stanie przed sądem. Osobną sprawą jest kwestia odpowiedzialności za wypadek – wymuszenie pierwszeństwa jest tutaj oczywiste.

Źródło: KMP Włocławek  

Włocławek/Ciechocinek > Piesi sprawcami wypadków

Włocławek/Ciechocinek > Piesi sprawcami wypadkówW ostatni weekend doszło w regionie do dwóch groźnych potrąceń pieszych. Niestety w obu przypadkach to właśnie piesi nie zachowali ostrożności i doprowadzili do potrąceń.

W piątek po południu na ulicy Wyszyńskiego we Włocławku wprost przed VW wtargnęła 48-letnia kobieta, niestety kierowca auta nie miał szans by uniknąć zderzenia. Potrącona kobieta z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala, gdzie niestety zmarła. 23-letni kierowca VW był trzeźwy.

W sobotę wieczorem w Ciechocinku doszło do podobnego zdarzenia, tym razem pod koła VW wtargnął mężczyzna. Tu jednak skończyło się tylko na złamanej nodze. Potrącony mężczyzna był pijany – wydmuchał ponad 2,5 promila. Ponadto nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych.

Niestety piesi rzadko zdają sobie sprawę z tego, że po zmroku są na drodze widoczni z odległości, która rzadko daje szansę kierowcom na zatrzymanie się lub ominięcie pieszego. Jeśli do tego pada deszcz lub śnieg widoczność jest znacznie ograniczona a inne pojazdy mogą kierowcę oślepiać. Jeśli osoba idąca poboczem lub chcąca przekroczyć jezdnię nie ma na sobie odblaskowych elementów lub chociaż jasnego ubrania powinna zakładać, że kierowcy jej nie widzą dla własnego bezpieczeństwa. Odblask może uratować życie, a jeśli nie mamy przy sobie nic takiego warto chociaż świecić telefonem – nawet włączony ekran jest widoczny ze sporej odległości.

Źródło: KMP Włocławek/KPP Aleksandrów Kuj.

Włocławek > Pożar w budynku Urzędu Celnego

Włocławek > Pożar w budynku Urzędu CelnegoZ jednego z pomieszczeń w budynku Urzędu Celnego przy ulicy Krzywa Góra we Włocławku wydobywał się dym. Przypuszczano, że pali się jedno z biur urzędu.

Strażacy z Włocławka i Lubania bardzo szybko pojawili się na miejscu, ogień pojawił się w pomieszczeniu na pierwszym piętrze, ale nie było one zajmowane przez Urząd Celny – służyło jako hotel, bo budynek nie jest zajmowany przez biura urzędu w całości.

Ze wstępnych informacji wynika, że spaliło się całe pomieszczenie a jedna osoba została ranna, nie wiemy w jakim jest stanie.

Włocławek > XV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Muzeum Etnograficznym

W dniu 9 grudnia (niedziela), w godzinach od 10.00 do 15.00, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 po raz piętnasty odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy. Muzealne kiermasze wprowadzają w atmosferę świąt Bożego Narodzenia i są alternatywą dla oferty komercyjnej proponowanej przez supermarkety.

Na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez regionalnych twórców ludowych i rękodzielników pojawią się tradycyjne oraz współczesne, ale ręcznie wykonywane ozdoby na choinkę, do dekoracji wnętrz oraz przedmioty mogące być oryginalnym pomysłem na prezenty.

Wystawcy postarają się, żeby i w tym roku asortyment był urozmaicony. Z pewnością nie zabraknie bombek, łańcuchów, aniołków, gwiazdek, mikołajków, bałwanków oraz wielu innych ozdób ze słomy, bibuły, suszonych owoców, szyszek, masy solnej, wełny, kordonka itp. Wyjątkowymi prezentami mogą okazać się rzeźby ludowe, zabawki z drewna, wełny, szmatek, kute świeczniki, ceramika, haftowane obrusy, bieżniki, serwetki, biżuteria, deski kuchenne, torby oraz bombki z dedykacjami malowanymi na miejscu. Na smakoszy czekać będą stoiska z chlebem, ciasteczkami i ciastami świątecznymi, miodem (również pitnym), kawą, herbatą, kapustą z grochem, pierogami, wędlinami, przetworami z owoców i warzyw, olejami, serami przygotowanymi według tradycyjnych receptur.

Specjalnie na kiermasz udostępniona zostanie wystawa okolicznościowa pt. „Wigilia na Kujawach” prezentująca tradycyjny wystrój izby i przygotowania do wieczerzy.

Najmłodsi wezmą udział w warsztatach wykonywania ozdób z papieru.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia etapu przygotowań wystawy czasowej „Europejskie makatki kuchenne”, której otwarcie nastąpi 14 grudnia.

Włocławek > XV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Muzeum Etnograficznym

Włocławek > Nowe ekspozycje stałe w Muzeum Historii Włocławka

Muzeum Historii Włocławka. Róg Starego Rynku i ul. SzpichlernejMuzeum Historii Włocławka. Róg Starego Rynku i ul. Szpichlernej (fot. Jarosław Czerwiński)

Po kilkuletniej przerwie, od 4 grudnia 2018 r. będzie dostępne do zwiedzania Muzeum Historii Włocławka. Zostało otwarte jako oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w 1972 r., w połączonej przestrzeni trzech zabytkowych kamienic przy zbiegu Starego Rynku i ul. Szpichlernej we Włocławku.

W 2013 r., z powodu bardzo złego stanu budynków, muzeum zostało zamknięte na czas gruntownego remontu, który objął wymianę dachów, okien, odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwodne piwnic oraz fundamentów, rozbudowę części recepcyjno-socjalnej i układu komunikacyjnego, remont konserwatorski elewacji, a także zagospodarowanie dziedzińca.

Finalnym etapem modernizacji muzeum było zorganizowanie nowych ekspozycji stałych prezentujących historię Włocławka i regionu od pradziejów do okresu PRL. W nowo zaaranżowanych wnętrzach, w układzie chronologicznym wyodrębniono dziewięć tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych: Pradzieje Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (12 000 p.n.e.–V w. n.e.); Początki Civitas Vladislavia (IX–XV wiek) ; W Rzeczypospolitej Obojga Narodów (XVI–XVIII w.); Niespełnione nadzieje wolności (1806–1864); W cieniu fabrycznych kominów (1816–1914); Na progu niepodległości (1914–1921); W Drugiej Rzeczypospolitej (1918–1939); W latach II wojny światowej (1939–1945); W szaro-czerwonym świecie PRL (1945–1989).

Zawartość ekspozycji w znacznym stopniu stanowią artefakty bezpośrednio związane
z historią Włocławka. Wyjątkiem jest rozbudowana wystawa archeologiczna, na której zaprezentowano świadectwa kultury materialnej z regionu Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej — od epoki kamienia do okresu wpływów rzymskich. Konteksty regionalne zawarte są również w kolejnych częściach ekspozycji — od średniowiecza (bitwa pod Płowcami) do okresu powstań narodowych (powstanie styczniowe na Kujawach).

Ekspozycja archeologiczna – Pradzieje Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (fot. Jarosław Czerwiński)

Ekspozycja archeologiczna – Pradzieje Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (fot. Jarosław Czerwiński)

Wystawy oparte są w całości o obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej
i Dobrzyńskiej we Włocławku. Dużej liczbie różnorodnych rodzajowo zabytków towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny — tekstowy, mapowy, ikonograficzny, a także rekonstrukcje panoram Włocławka zrealizowane na podstawie wyników badań naukowych, wykonywanych na potrzeby aranżacji ekspozycji stałych Muzeum Historii Włocławka.

Godziny otwarcia muzeum w grudniu i styczniu:

- wtorki 10.00–17.00
- pozostałe dni tygodnia 10.00–15.00
- nieczynne w poniedziałki i co drugą sobotę, tj. 8 i 22 grudnia, 5 i 19 stycznia oraz święta: 25 grudnia, 1 i 6 stycznia  

Włocławek > Końca problemów w MPK nie widać

Włocławek > Końca problemów w MPK nie widaćJuż ponad tydzień trwają poważne utrudnienia w komunikacji miejskiej we Włocławku. Rozmowy trwają, strajku podobno nie ma, a MPK wciąż odwołuje masowo kursy…

Oficjalnie wszystko spowodowane jest nagłym wzrostem zachorowań wśród kierowców MPK. W jednym władze firmy, władze miasta i przedstawiciele załogi są zgodni – oficjalnie nie jest to żadna akcja protestacyjna, ot zwykły zbieg okoliczności. To, że od dawna już załoga bezskutecznie domaga się podwyżek i realizacji przez radnych miasta obietnic wyborczych odnośnie dofinansowania MPK oficjalnie nie ma żadnego wpływu na obecną sytuację w mieście.

Podobno część pracowników już z L4 wróciła, ale wciąż odwołane są kursy na kilkunastu liniach włocławskiego przewodnika. Władze miasta próbują coś robić, ale póki co zdają się to być jedynie działania pozorne, bo sytuacja się nie zmienia…

Kowal > Akcja podnoszenia cysterny z problemami

Kowal > Akcja podnoszenia cysterny z problemamiJak już informowaliśmy, wczoraj przez cały dzień zablokowana była w okolicach Kowala autostrada A1 w kierunku Łodzi. Akcja podnoszenia pojazdu i porządkowania miejsca zdarzenia trwała prawie 15 godzin.

Choć przewrócona cysterna z podchlorynem sodu nie uległa rozszczelnieniu to i tak pojawiły się problemy podczas akcji. Podczas próby podniesienia zestawu wraz z ładunkiem okazało się, że podstawiony przez zewnętrzną firmę podnośnik miał niewystarczający udźwig. Po konsultacji z firmą transportową, do której przewrócony zestaw należy zdecydowano, że zostanie podstawiony drugi pojazd i ładunek cysterny zostanie przepompowany. Wcześniej zabezpieczono i uprzątnięto olej napędowy z rozszczelnionego zbiornika paliwa przewróconej cysterny.

Dopiero około godziny 18:00 na miejscu zjawił się drugi zestaw i rozpoczęto przepompowywanie cieczy pod ciśnieniem. Niestety okazało się, że tą metodą udało się opróżnić cysternę w połowie, dlatego konieczne było wypompowywanie cieczy przez otwór rewizyjny. Strażacy w kombinezony i rękawice chemoodporne oraz specjalne maski przygotowali odpowiedni układ. Po opróżnieniu cysterny postawiono ją na koła i odholowano.

Strażakom pozostało jedynie uprzątnięcie miejsca zdarzenia i oczyszczenie sprzętu. Kierowca cysterny trafił do szpitala.

Źródło: KM PSP Włocławek
Fot. Michał Biliński, Marcin Jaworski i Kazimierz Mechuła KM PSP Włocławek

Kowal > Wywrócona cysterna blokuje autostradę

Kowal > Wywrócona cysterna blokuje autostradęOd godziny ósmej rano autostrada A1 w kierunku Łodzi w okolicach węzła Włocławek Południe w Dąbrówce koło Kowala jest zablokowana. Oba pasy blokuje cysterna z podchlorynem sodu.

Cysterna przewożąca 24 tony podchlorynu sodu, służącego m.in. do konserwacji żywności i uzdatniania wody, nie rozszczelniła się, a lekko ranny kierowca był w stanie opuścić kabinę pojazdy samodzielnie.

Próbowano podnieść cysternę, jednak akcja nie udała się i trzeba czekać na drugą cysternę, do której niebezpieczna ciecz zostanie przepompowana. Wtedy do akcji znów zostanie użyty podnośnik. Niestety GDDKiA szacuje, że blokada autostrady potrwa nawet do godziny 23:00.

Obecnie wytyczono objazdy drogami krajowymi 91 i 92, jadąc w kierunku Łodzi z autostrady można zjechać w Kowalu, następnie drogą 91 dojechać do Krośniewic, tam wjechać na drogę nr 92, a nią można wjechać na autostradę na węźle Kutno Wschód.

Źródło: KW PSP Toruń/GDDKiA

Gorąca linia redakcji: 535 767 011

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.