• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Powiat włocławski

Włocławek > Burza z piorunami przyczyną pożarów

Włocławek > Burza z piorunami przyczyną pożarówDzisiejsza poranna burza wyrządziła sporo szkód w okolicach Włocławka, tym razem jednak największe zniszczenia spowodował nie wiatr a pioruny.

Podczas burzy czasem wiało dość mocno, ale złamanych gałęzi czy uszkodzonych dachów było niewiele. Intensywny deszcz spowodował kilka lokalnych podtopień ale większych szkód także nie odnotowano. Tym razem grzmiało mocniej, niż zazwyczaj i to właśnie pioruny okazały się najgroźniejsze. Pod Kowalem od pioruna zapalił się budynek gospodarczy w którym przechowywana była słoma – mimo silnego deszczu pożar rozprzestrzenił się błyskawicznie. W samym Kowalu od pioruna zapalił się budynek gospodarczy.

Dzisiejsza nawałnica dała się we znaki mieszkańcom Inowrocławia, tam jednak głównym problemem były intensywne opady deszczu, które sprawiły, że drogi zmieniły się w potoki, zalane zostało wiele piwnic a nawet inowrocławski dworzec.

Dzisiejsza noc wcale nie zapowiada się spokojniej, jutro nad ranem przez Kujawy ma przejść kolejna fala burz z piorunami.

Lubraniec > Groźnie wyglądająca kolizja koło liceum

Dziś około godziny 14:30 doszło do kolizji na skrzyżowaniu Alei Lipowej i ulicy Brzeskiej w Lubrańcu. Chwila nieuwagi skończyła się dwoma rozbitymi samochodami i uszkodzonymi barierami na skrzyżowaniu. Na szczęście obyło się bez poważnie poszkodowanych.

Kierująca Renault Modus usiłując wjechać z Alei Lipowej w ulicę Szkolną nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu SUV-owi marki Volvo jadącemu od strony Brześcia Kujawskiego i doprowadziła do zderzenia. Choć Renault zdecydowanie rozmiarami ustępował Volvo, to uderzenie wybiło SUV-a z toru jazdy, samochód został zepchnięty na bariery chroniące chodnik a następnie obrócił się o 180 stopni. W taki sposób szwedzkie auto zostało uszkodzone niemal z każdej strony.

Z naszych informacji wynika, że nikomu nic poważnego się nie stało, oba auta nie nadawały się do dalszej jazdy, całe skrzyżowanie zanieczyszczone było zbitym szkłem i fragmentami karoserii obu aut. Kolizja na szczęście nie sparaliżowała ruchu, z utrudnieniami ale można było przejechać obok wraków pojazdów.  

Lubień Kuj. > Kolejny wypadek spowodowany przez traktorzystę

Lubień Kuj. > Kolejny wypadek spowodowany przez traktorzystęWczoraj około godziny 17:00 w okolicach Lubienia Kujawskiego na drodze krajowej nr 91 doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym zginął młody motocyklista. Kilka dni temu w tej samej okolicy doszło do innego wypadku, oba z udziałem ciągników rolniczych.

Czas żniw to niestety jeden z najbardziej niebezpiecznych okresów na naszych drogach, wtedy to w ruchu bierze udział sporo sprzętu rolniczego nie zawsze w dobrym stanie technicznym i nie zawsze kierowanego przez osoby z odpowiednimi umiejętnościami. Kilka dni temu koło Lubienia Kuj. w wyniku przewrócenia się ciągnika ucierpiał starszy mężczyzna, wczoraj ciągnik z przyczepą zajechał drogę dwóm motocyklistom. Tym razem jednak nie obyło się bez ofiar.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwóm jadącym w stronę Łodzi motocyklistom drogę zajechał ciągnik rolniczy z przyczepą jadący w kierunku Włocławka. Kierowca ciągnika postanowił skręcić w lewo, przeciął więc pas ruchu, którym poruszali się motocykliści. Jeden z nich nie miał szans ominąć ciągnika i uderzył w niego, drugi miał więcej szczęścia, ominął ciągnik ale i tak stracił panowanie nad jednośladem i przewrócił się. Obaj motocykliści w wieku 25 i 27 lat trafili do szpitala, niestety w wyniku odniesionych obrażeń młodszy z nich zmarł. Choć skręcający ciągnik nie jest szybką maszyną to motocykliści nie mieli podobno szans go zobaczyć, bo wyjechał nagle zza ciężarówki.

W tej sprawie prowadzone jest policyjne dochodzenie.

Źródło i zdjęcia: KMP Włocławek

Włocławek > Strzelał z wiatrówki do przechodniów

Włocławek > Strzelał z wiatrówki do przechodniówWe środę po południu policjanci z Włocławka otrzymali zgłoszenie, że z jednego z mieszkań w centrum miasta ktoś strzela z wiatrówki do przechodniów. Natychmiast na miejsce udał się jeden z patroli.

Gdy zjawili się policjanci po strzelającym mężczyźnie nie było już śladu, świadkowie wskazali jednak okno, z którego strzelał on do przechodniów. Mundurowi udali się do wskazanego mieszkania i zastali tam agresywnego 43-latka. Mężczyzna trzymając w ręku pistolet groził policjantom jego użyciem. Póki funkcjonariusze nie upewnili się, że wspomniany pistolet to wiatrówka starali się uspokoić mężczyznę, ale gdy ten skierował lufę w podłogę mundurowi spróbowali go obezwładnić. O dziwo mężczyźnie udało się strzelić w kierunku jednego z interweniujących policjantów, ale strzał okazał się niegroźny.

Mężczyzna został obezwładniony i rozbrojony, trafił do aresztu. O dziwo był trzeźwy. Policjanci póki co mogą mu zarzucić groźby i napaść na funkcjonariusza, za co grozi mu nawet 10 lat więzienia. Jeśli uda się udowodnić to, że strzelał do przechodniów na pewno usłyszy kolejne zarzuty.

Źródło i zdjęcie: KMP Włocławek

Brześć Kuj. > Pożar zboża w Jądrowicach

Brześć Kuj. > Pożar zboża w JądrowicachDziś po południu około godziny 16:00 doszło do groźnego pożaru zboża i słomy na polu w Jądrowicach (gm. Brześć Kuj.). Płonęło kilka hektarów zboża i ścierniska ze słomą – ogień gasiło kilka zastępów straży pożarnej.

Ogień pojawił się w trakcie prac na polu związanych ze żniwami. Bardzo szybko płomienie podsycane przez ciepły i silny wiatr rozprzestrzeniły się na sporym polu położonym przy drodze krajowej nr 62. Mimo usilnych starań strażaków ogień rozprzestrzeniał się w szybkim tempie, w ciągu kilku minut dotarł do drogi krajowej trawiąc kolejne łany zboża. Pożar objął około 5 ha powierzchni, płomienie sięgały momentami kilkunastu metrów i ciągnęły się na odcinku nawet kilkuset metrów.

Pożar bezpośrednio nie zagrażał żadnym zabudowaniom, ale gdyby przeniósł się na pobliskie pola mogłoby być niebezpiecznie. Dym z pożaru powodował też znaczne ograniczenie widoczności na pobliskiej drodze krajowej, dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzali sami kierowcy oraz przypadkowe osoby, które zamiast zachować ostrożność podczas poruszania się po drodze „podziwiały” płomienie. Niestety wiele z tych osób wykazała się bezmyślnością i zaparkowała samochody bezpośrednio przy skrzyżowaniu i drodze, którą straż pożarna dojeżdżała do pożaru.

Póki co nie mamy informacji o osobach poszkodowanych ani wielkości poniesionych przez właściciela pola strat.

Zdjęcia i film: Mariusz Pracki

Choceń > Zamknięte kąpielisko nad Jeziorem Borzymowskim

Choceń > Zamknięte kąpielisko nad Jeziorem BorzymowskimKilka upalnych dni wystarczyło, by w Jeziorze Borzymowskim koło Chocenia pojawiły się sinice. Pojawienie się tych glonów uniemożliwia kąpiele – mogą one powodować poważne problemy zdrowotne.

Choceńskie kąpielisko to jedno z najpopularniejszych miejsc tego typu w powiecie, w pogodne dni ściągają tutaj tłumy nawet z okolicznych gmin. Niestety kilka upalnych dni sprawiło, że woda w kąpielisku zmieniła się w zieloną mętną lurę. Włocławski Sanepid czuwający nad jakością wody w kąpieliskach postanowił więc zamknąć kąpielisko i wprowadzić całkowity zakaz kąpieli w tym miejscu do odwołania.

Co prawda można korzystać z plaży, ale kąpiel w wodzie z sinicami może skończyć się poważnymi problemami skórnymi. Osobom szukającym ochłody pozostaje tylko czekać, aż sinice ustąpią, a to będzie możliwe tylko jeśli nastąpi ochłodzenie.

Źródło: PSSE Włocławek

Brześć Kuj. > Od jutra zamknięcie drogi Brześć Kuj. – Kruszyn

Brześć Kuj. > Od jutra zamknięcie drogi Brześć Kuj. – KruszynW związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 256 od jutra zostanie zmieniona organizacja ruchu na odcinku między Brześciem Kujawskim a Kruszynem. Z dniem 2 sierpnia przejazd na tym odcinku będzie niemożliwy, a objazd wytyczono przez i tak zakorkowany Michelin…

Droga między Brześciem a Kowalem od dawna wymagała remontu, w tym roku ruszyły prace i trzeba było liczyć się z utrudnieniami. Od środy kierowcy będą musieli omijać ten odcinek drogi, objazd główny wytyczony został przez… Włocławek. To raczej kiepska wiadomość, bo zarówno odcinek drogi krajowej nr 62 między autostradą a rondem na Falbance jak i Aleja Jana Pawła II to jedne z najbardziej zakorkowanych odcinków dróg w okolicach Włocławka. Teraz dodatkowo drogi te obciąży ruch tranzytowy na Kowal i lokalny na Kruszyn.

Zapewne mieszkańcy okolicznych miejscowości korzystać też będą z lokalnych i gminnych dróg (np. przez Sokołowo czy Smólsk, ale większość kierowców i tak pewnie skieruje się na zatłoczony Włocławek.

Miejmy nadzieję, że drogowcy szybko uwiną się z pracami i droga zostanie oddana do użytku w krótkim terminie.

Mapa: OpenStreetMaps

Kłóbka > „Wyzwoliny kośnika” już w niedzielę!

Kłóbka > „Wyzwoliny kośnika” już w niedzielę!Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wyzwoliny kośnika”, który odbędzie się w dniu 6 sierpnia (niedziela), w godz. 15.00-18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Motywem przewodnim spotkania będzie przypomnienie przez Grupę Młodzieżową Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa zapomnianego dzisiaj zwyczaju wyzwolin kosiarza na majstra polegającego na tym, że młody kosiarz (nazywany inaczej frycem, wilkiem) wychodzący po raz pierwszy w pole poddawany był przeróżnym próbom, oceniany bacznie przez marszałka. Musiał się wykupić, by zostać wprowadzonym do grona doświadczonych kosiarzy.

Przybliżymy ogrom zajęć, wysiłek i trud, jaki trzeba było niegdyś wykonać na polach, by zebrać plony. Zaprezentujemy prace i zwyczaje związane z koszeniem, wiązaniem i ustawianiem snopków oraz czyszczeniem zboża, młóceniem, produkcją mąki, kaszy, oleju oraz wyrobem masła. Przygotowany zostanie pokaz ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”.

Nie zabraknie muzyki ludowej w wykonaniu występujących po raz pierwszy w skansenie:  Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka i Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia. Zobaczymy rzemieślników, którzy pokażą zapomniane już dzisiaj zawody — kowala, garncarza, plecionkarza. Z myślą o dzieciach zorganizowane zostaną m.in. warsztaty plecionkarskie oraz wyrobu tradycyjnych kwiatów z bibuły.

Już od godziny 13.00 wzdłuż skansenowskiej drogi znajdować się będą stragany

z wyrobami sztuki ludowej, rękodzieła i swojskiego jadła.

Kujawski Serwis Informacyjny Info-Kujawy.pl objął festyn patronatem medialnym.

Wstęp na imprezę w cenie biletu:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Rodzinny – 25 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Zobacz plakat!

Gorąca linia redakcji: 535 767 011

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.