• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Choceń > Oczy to podstawa. Bezpłatne badanie oczu w Choceniu!

Choceń > Oczy to podstawa. Bezpłatne badanie oczu w Choceniu!21 grudnia wszyscy mieszkańcy Chocenia będą mogli wykonać bezpłatne badanie oczu, które pozwoli ocenić jakość powierzchni oka oraz filmu łzowego pod kątem występowania u nich zespołu suchego oka (ZSO). To wszystko dzięki działaniom Fundacji NEUCA dla Zdrowia, która właśnie rozpoczęła kolejną akcję profilaktyczną, w całej Polsce. Zespół suchego oka (ZSO) to schorzenie, które może występować nawet u 11-17%* osób dorosłych.

ZSO to grupa schorzeń związanych ze zmienionym składem, zmniejszoną produkcją lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego, potocznie określanego łzami. Prowadzi to do wysychania rogówki oraz spojówki. Zespół suchego oka często towarzyszy także innym dolegliwościom i chorobom, m.in. menopauzie, chorobom autoimmunologicznym i dermatologicznym. Cierpią na niego również palacze, a także osoby przyjmujące różne leki*.

Uczucie piasku pod oczami czy łzawienie to jedne z wielu objawów, charakterystycznych dla zespołu suchego oka (ZSO). Innymi symptomami, świadczącymi o tym schorzeniu mogą być także suchość oczu i ich pieczenie, ból, zaczerwienienie, zwiększona ilość śluzu czy światłowstręt.

Na przykre dolegliwości szczególnie narażeni jesteśmy w sezonie grzewczym, gdy poziom wilgotności powietrza jest niższy. Objawy nasilają się też pod koniec dnia,
z uwagi na wydłużoną pracę wzroku (np. wielogodzinna praca przy komputerze) lub w związku z ekspozycją na niekorzystne czynniki, takie jak wiatr, zimne powietrze,
a także słońce.

Czytaj więcej...

Choceń > Pożar pod posterunkiem – dwa radiowozy poważnie uszkodzone

Choceń > Pożar pod posterunkiem – dwa radiowozy poważnie uszkodzoneDziś w nocy około godziny drugiej zauważono ogień w pobliżu posterunku policji w Choceniu, okazało się, że płoną zaparkowane tam radiowozy.

Oznakowane Kia Ceed i Opel Corsa zostały dość szybko ugaszone przez OSP Choceń, jednak wątpliwe jest, aby udało się je przywrócić do służby. Stojące przed posterunkiem pojazdy po ugaszeniu zostały dokładnie zbadane przez biegłego z zakresu pożarnictwa, nie jest wykluczone, że było to celowe podpalenie. W weekend w tej okolicy doszło do kilku innych pożarów, być może sprawy te mają z sobą związek.

Policjanci apelują o pomoc w ustaleniu sprawców podpalenia, świadkowie i osoby posiadające jakiekolwiek informacje w tej sprawie proszone są o kontakt z policją.

Źródło: KMP Włocławek

Choceń > Od jutra przeprowadzka UG do nowego gmachu

Choceń > Od jutra przeprowadzka UG do nowego gmachu Urząd Gminy w Choceniu będzie miał nową siedzibę, do tej pory funkcjonował w budynku po dawnej cukrowni, który współdzielił z mieszkańcami. Teraz przenosi się do budynku po dawnej szkole przy ulicy Sikorskiego. Ma być luźniej, wygodniej i nowocześniej.

Gmina Choceń od zawsze miała problem z budynkiem dla swoich urzędników, tym razem jednak jest szansa na dobrą lokalizację. Od lat mówiło się o zamiarze wybudowania nowego gmachu, ale jak zwykle na przeszkodzie stał budżet gminy. Teraz zapadła decyzja by wykorzystać budynek po szkole podstawowej. Przez wakacje trwały prace remontowe, przystosowywano sale szkolne na pomieszczenia biurowe, wykonano nowe instalacje, przebudowano kilka pomieszczeń – ma być przestronnie, nowocześnie i wygodnie zarówno dla urzędników jak i petentów.

Przeprowadzka rozpoczyna się w piątek, więc wójt gminy Roman Nowakowski apeluje o wyrozumiałość do mieszkańców gminy i prosi o załatwianie spraw dopiero po niedzieli. Planowo urzędnicy mają już w poniedziałek być gotowi do przyjmowania interesantów – czeka ich więc pracowity weekend. Oficjalne otwarcie nowego gmachu urzędu gminy ma nastąpić we wtorek 5 września o godzinie 16:00, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy gminy Choceń.

Źródło: UG Choceń

Choceń > Zamknięte kąpielisko nad Jeziorem Borzymowskim

Choceń > Zamknięte kąpielisko nad Jeziorem BorzymowskimKilka upalnych dni wystarczyło, by w Jeziorze Borzymowskim koło Chocenia pojawiły się sinice. Pojawienie się tych glonów uniemożliwia kąpiele – mogą one powodować poważne problemy zdrowotne.

Choceńskie kąpielisko to jedno z najpopularniejszych miejsc tego typu w powiecie, w pogodne dni ściągają tutaj tłumy nawet z okolicznych gmin. Niestety kilka upalnych dni sprawiło, że woda w kąpielisku zmieniła się w zieloną mętną lurę. Włocławski Sanepid czuwający nad jakością wody w kąpieliskach postanowił więc zamknąć kąpielisko i wprowadzić całkowity zakaz kąpieli w tym miejscu do odwołania.

Co prawda można korzystać z plaży, ale kąpiel w wodzie z sinicami może skończyć się poważnymi problemami skórnymi. Osobom szukającym ochłody pozostaje tylko czekać, aż sinice ustąpią, a to będzie możliwe tylko jeśli nastąpi ochłodzenie.

Źródło: PSSE Włocławek

Choceń > Dwie kobiety zatrute czadem, jedna nie żyje

Choceń > Dwie kobiety zatrute czadem, jedna nie żyjeW sobotę rano w jednym z domów przy ulicy Grabowej w Choceniu doszło do tragedii. W wyniku zatrucia czadem na miejscu zmarła 69-letnia kobieta, jej 38-letnia córka trafiła do szpitala w stanie ciężkim.

Dom ogrzewany był prostym piecykiem, tzw. kozą, a pomieszczenia mieszkalne nie były wentylowane. Akcja ratunkowa rozpoczęła się około godziny 9:00 rano, młodsza z kobiet została uratowana, starszą już martwą wynieśli z domu strażacy. Stężenie czadu było ogromne, nawet po przewietrzeniu pomieszczeń podczas akcji było go tak dużo, że stanowił realne zagrożenie dla strażaków – musieli działać w aparatach tlenowych. W ogrzewanym kozą pomieszczeniu nie dość, że nie było wentylacji to było ono dokładnie uszczelnione, w ogóle nie było wymiany powietrza.

Źródło: KW PSP Toruń, UG Choceń

Choceń > Ukradł koledze pieniądze z utargu

Choceń > Ukradł koledze pieniądze z utarguW poniedziałek pracownik firmy handlowej podjechał busem pod jeden z marketów w Choceniu. Chwila nieuwagi kosztowała go ponad 5 tysięcy złotych – z pozostawionego auta zginął utarg z tego dnia.

Pracownik zbierający utarg z poszczególnych sklepów wszedł do tego w Choceniu by i tu pobrać gotówkę. Gdy wrócił do samochodu okazało się, że dotychczas zebrane pieniądze zniknęły. Wezwani na miejsce policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy od sprawdzenia monitoringu i przesłuchania świadków. Już te czynności pozwoliły ustalić podejrzanego. Okazał się nim 41-latek pracujący w tej samej firmie co okradziony. Dobrze wiedział, że w samochodzie może być spora kwota pochodząca z utargów oraz wiedział, gdzie pieniądze są schowane. Wykorzystując nieobecność kolegi włamał się do samochodu i zabrał gotówkę. Skradzione pieniądze ukrył w dwóch słoikach, które schował w kotłowni i przysypał miałem.

Policjantom udało się zatrzymać sprawcę kilka godzin po kradzieży, odnaleźli także łup w całości. Nielojalnemu pracownikowi i koledze grodzi do 10 lat więzienia.

Źródło: KMP Włocławek

Choceń > Groźny wypadek z powodu nadmiernej prędkości

Choceń > Groźny wypadek z powodu nadmiernej prędkościW szpitalu skończyła się podróż pewnego 74-latka autostradą A1. W okolicach miejscowości Grabówka (gm. Choceń) mężczyzna spowodował groźnie wyglądający wypadek.

Badający sprawę policjanci nie mieli wątpliwości, że główną przyczyną wypadku była nadmierna prędkość. Sądząc po zniszczeniach osobowej Toyoty prędkość musiała być dość znaczna. Kierowa auta nie był w stanie zapanować nad pojazdem i wypadł z jezdni na prawe pobocze a następnie dachował. Mężczyzna może mówić o dużym szczęściu, choć trafił do szpitala z obrażeniami ciała, to mogło skończyć się znacznie tragiczniej.

Pusta droga i dobra pogoda osłabiają czujność kierowców. Wielu wtedy przyciska gaz zbyt mocno, a czasem warto zwolnić nawet poniżej dozwolonej prędkości.

Źródło i zdjęcie: KMP Włocławek

Choceń > Rodzinna wyprawa po agrest

Choceń > Rodzinna wyprawa po agrest

Wiosna w pełni, w ogrodach i ogródkach ruch – podobnie w sklepach ogrodniczych. Jak co roku o tej porze trwa jeszcze sezon sadzenia krzewów owocowych i ozdobnych. Niestety nie wszyscy chcą wydawać na zakup sadzonek pieniądze, są tacy, którzy sadzonki zdobywają czyimś kosztem.

Policjanci z Chocenia dostali informację, że pewne osoby mogły w sposób nielegalny wejść w posiadanie krzewów agrestu, pozostało tylko ustalić, czy faktycznie tak było. Mundurowi weryfikując donos udali się do właściciela plantacji krzewów z Kurkowa (gm. Choceń). Ten potwierdził, że w poniedziałek z jego pola zginęło 20 krzewów.

Łącząc oba fakty policjantom nie pozostało nic innego niż udać się do miejsca zamieszkania podejrzanych. Na terenie posesji należącej do podejrzanych znaleziono w budynku gospodarczym 11 krzewów agrestu pochodzących z okradzionej plantacji, resztę zdążyli upłynnić.

Kradzież wydaje się banalna, ale w tej sprawie zatrzymano aż trzy osoby : 60-letniego ojca i jego dzieci w wieku 26 i 32 lat. Grozi im do 5 lat więzienia.

Źródło: KMP Włocławek

Choceń > Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarze

Choceń > Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarzePoniedziałkowy pożar w budynku wielorodzinnym w Śmiłowicach (gm. Choceń) wyrządził spore szkody. Poszkodowane rodziny potrzebują pomocy, dzięki której będą mogli powrócić do normalnego życia.

Choć pożar strawił część poddasza, to niestety szkody powstały także w mieszkaniach, głównie w wyniku zalania wodą wykorzystaną przy gaszeniu pożaru. W tej chwili potrzebne są głównie meble kuchenne, pokojowe, łóżka lub wersalki oraz wszelkiego rodzaju środki czystości i materiały budowlane, dzięki którym będzie można przywrócić lokale do stanu użytkowania.

Wszelkie osoby zainteresowane udzieleniem pomocy proszone są kontakt z GOPS w Choceniu pod numerem telefonu 543 070 013.

Przyczyną pożaru jak się okazało był nieszczelny komin, w którym zapaliły się sadze. W ten sposób ogień przeniósł się na poddasze i konstrukcję dachu. Dwie osoby zatruły się lekko czadem i zostały zabrane do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Źródło i zdjęcie: UG Choceń

Choceń > Groźny pożar w Śmiłowicach

Choceń > Groźny pożar w ŚmiłowicachWczoraj nad ranem doszło do groźnego pożaru poddasza w budynku wielorodzinnym w Śmiłowicach (gm. Choceń). Dwie osoby, które z objawami zatrucia czadem trafiło do szpitala, nie były w stanie samodzielnie opuścić płonącego budynku.

Strażacy po pożarze dowiedzieli się około godziny 4:30, pierwszy na miejscu zjawił się zastęp OSP ze Śmiłowic. Już w momencie przybycia strażacy zastali pożar obejmujący poddasze o powierzchni około 60 metrów kwadratowych. W parterowym budynku znajduje się kilka mieszkań, prawie wszyscy zagrożeni sami opuścili mieszkania, jednak dwie osoby zostały odcięte od wyjścia z powodu silnego zadymienia. Strażacy musieli pomóc w ich ewakuacji, niestety osoby te wykazywały już objawy zatrucia czadem, zostały więc przez pogotowie zabrane do szpitala.

W tym samym czasie rozpoczęła się akcja gaśnicza, ogień obejmował poddasze i konstrukcję dachu. Doszło do częściowego przepalenia poszycia dachu (deski i papa) oraz uszkodzenia stropu. Po ugaszeniu ognia ze względów bezpieczeństwa konieczne było rozebranie części konstrukcji oraz usunięcie z środka nadpalonych elementów.

W trwającej prawie cztery godziny akcji ratowniczej brały udział trzy zastępy OSP, dwa zastępy PSP z Włocławka, policja oraz pogotowie ratunkowe. Przyczyny pożaru póki co nie są znane.

Źródło i zdjęcie: KM PSP Włocławek

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.