• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Kowal > Okradziony sam złapał złodzieja

Kowal > Okradziony sam złapał złodziejaGdy w sobotę pewien mężczyzna z Kowala zauważył, że z jego posesji zginęły rower, wiertarka, spawarka i kilka innych sprzętów nie czekał na pomoc policji. Z pomocą członka rodziny ruszył na poszukiwania złodzieja.

Mężczyzna zanim powiadomił policję postanowił skorzystać z okazji, jaką były pozostawione na świeżym śniegu przez złodzieja ślady butów i odszukać sprawcę. Trop doprowadził poszukujących do sąsiedniej niezamieszkałej posesji. Tam zauważyli, że w budynku ktoś powybijał okna, gdy zajrzeli do środka znaleźli tam podejrzanego 52-latka. Wtedy dopiero okradziony zadzwonił po policję.

Szybkie przeszukanie kryjówki złodzieja pozwoliło odnaleźć zasypane w zbożu skradzione przedmioty. Zatrzymany 52-latek został więc zatrzymany, grozi mu nawet do 5 lat więzienia, póki co został aresztowany na miesiąc.

Źródło: KMP Włocławek

Kowal > Policjant zamieszany w nielegalny obrót paliwem

Kowal > Policjant zamieszany w nielegalny obrót paliwemCelnicy z Torunia zlikwidowali pod Kowalem przetwórnię oleju opałowego. W proceder zamieszany był policjant, który jest jedną z trzech osób zatrzymanych na gorącym uczynku.

Od jakiegoś czasu celnicy domyślali się istnienia tej przetwórni, w której oczyszczano olej opałowy i sprzedawano jako paliwo. Gdy zebrane materiały były wystarczające celnicy wkroczyli na podejrzaną nieruchomość. Na miejscu znaleźli prawie 100 tysięcy litrów paliwa, ciągnik siodłowy i trzy cysterny służące do przewozu paliwa. Oczywiście zabezpieczyli także wydajną linię do oczyszczania oleju opałowego.

Gdyby znalezione paliwo trafiło na czarny rynek skarb państwa poniósłby spore straty. Paliwo z takich przetwórni oferowane jest zazwyczaj po okazyjnych cenach, więc chętnych na nie nie brakuje. Niestety czasem zdarza się, że takie paliwo trafia na mniejsze stacje paliw, więc nawet nieświadomie można zatankować nielegalne paliwo o nieznanej jakości.

Do aresztu trafiły trzy osoby, w tym policjant zatrzymany na terenie przetwórni. Funkcjonariusz i jeszcze jeden z zatrzymanych zostali tymczasowo aresztowani. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Kowal > Aż trzy kobiety potrącone na pasach

Kowal > Aż trzy kobiety potrącone na pasach

Aż trzy kobiety zostały ranne w wypadku, do którego doszło na ulicy Kościuszki w Kowalu. Kobieta wjechała autem w piesze znajdujące się na pasach.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 17:40, 38-latka kierująca osobowym VW nie udzieliła pierwszeństwa trzem kobietom przechodzącym przez przejście dla pieszych. Niestety doszło do potrącenia, w wyniku którego 78, 79 i 86-latka trafiły do szpitala.

Nie wiadomo, czemu kierująca autem kobieta wjechała na pasy, badanie trzeźwości nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Tak rażące naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa musiało skutkować odebraniem kobiecie prawa jazdy. Póki co toczy się postępowanie wyjaśniające, ostatecznie ukaraniem 38-latki zajmie się sąd.

Źródło: KMP Włocławek

Kowal > W centrum miasta nie ma już słupów energetycznych

Kowal > W centrum miasta nie ma już słupów energetycznych

W poniedziałek z centrum Kowala zniknął ostatni słup energetyczny a wraz z nim ostatni element naziemnej sieci energetycznej. Od teraz mieszkańcy Kowala mogą cieszyć się nową i bezpieczniejszą siecią podziemną.

Linie energetyczne i słupy nie zostały usunięte wyłącznie z powodów estetycznych. Naziemne linie energetyczne są znacznie bardziej awaryjne i narażone na uszkodzenia np. podczas burzy. Ponadto sieć energetyczna w mieście wymagała modernizacji i poprawienia wydajności. Właśnie te powody skłoniły władze miasta do zainwestowania w modernizację prawie 2 milionów złotych.

Wraz ze zmianą linii energetycznej zmodernizowano miejskie oświetlenie na nowocześniejsze i mniej energochłonne, co przełoży się na niższe rachunki za prąd. Inwestycja ta była tańsza i łatwiejsza dzięki porozumieniu z Energą, która pozwoliła równolegle z nową siecią energetyczną ułożyć sieć zasilającą miejskie oświetlenie.

Źródło: UM Kowal

Kowal > Znów kraksa w Przydatkach Gołaszewskich

Kowal > Znów kraksa w Przydatkach Gołaszewskich

Obwodnica Kowala należy do najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w okolicach Włocławka. Nie ma tygodnia, aby nie doszło tam do jakiejś kolizji. W miniony weekend zderzyły się tam dwie osobówki, dziś rano doszło do podobnego zdarzenia.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kobieta kierująca osobowym Peugeotem jadąc krajową 91 od Włocławka podczas skręcania w lewo nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej osobówce jadącej z naprzeciwka. Jej kierowca z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Kowal > Trwają poszukiwania sprawcy kolizji

We wtorkowe popołudnie przy ulicy Kościuszki w Kowalu (w pobliżu marketu Mila) doszło do kolizji drogowej. Kierowca osobówki uderzył w słup energetyczny i odjechał z miejsca zdarzenia.

Uderzenie w słup było na tyle poważne, że konieczna była jego wymiana. To z kolei wiązało się z wyłączeniem prądu dla mieszkańców kilku ulic oraz zamknięciem drogi na czas wykonywanych robót. Utrudnienia trwały kilka godzin.

Niestety do chwili obecnej nie ustalono kto był sprawcą kolizji. Co prawda dzięki zapisanemu przez świadka numerowi rejestracyjnemu ustalono właściciela pojazdu to najprawdopodobniej nie on siedział w feralnym momencie za kierownicą, gdyż przebywa poza granicami naszego kraju.

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia faktycznego sprawcy uszkodzenia słupa, jednak bez pomocy świadków może okazać się to niemożliwe. Dlatego też policjanci z komisariatu w Kowalu proszą o kontakt osoby mające wiedzę na temat wtorkowej kolizji i mogą pomóc w ustaleniu sprawcy.

Źródło: UM Kowal

Kowal > Nielegalna fabryka papierosów w Gołaszewie zlikwidowana

Ponad 100 tysięcy papierosów i 7 ton krajanki tytoniowej przejęli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w zlikwidowanej nielegalnej fabryce papierosów pod Włocławkiem.

Policjanci z CBŚP od kilku miesięcy rozpracowywali grupę osób zajmujących się nielegalną produkcją papierosów. Krok po kroku rozpracowywali powiązania osób zamieszanych w nielegalny proceder, zbierali dowody i ustalali fakty. Gdy zebrany materiał dowodowy okazał się wystarczający kilkunastu funkcjonariuszy policji jednocześnie weszło na teren dwóch wytypowanych posesji we Włocławku i w Gołaszewie (gm. Kowal). Na gorącym uczynku wpadło 10 osób w wieku 21-52 lata. Zatrzymane osoby to przede wszystkim Ukraińcy (9 osób).

Na terenie wspomnianych posesji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 111 tysięcy gotowych papierosów oraz 7 ton krajanki tytoniowej oraz tytoniu gotowego do produkcji. Zabezpieczono także kilka tysięcy pustych pudełek na papierosy. Zarówno pudełka jak i papierosy oznakowane były znanymi markami by nie budziły podejrzeń ewentualnych nabywców.

Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnej produkcji papierosów, każdemu z zatrzymanych grozi nawet 5 lat więzienia. Ich działalność kosztowała skarb państwa ponad 5 milionów złotych.

Źródło, zdjęcie i film: CBŚP Bydgoszcz

Kowal > Karambol z udziałem 6 samochodów

W niedzielę po godzinie 14:00 doszło do wypadku z udziałem sześciu samochodów osobowych na 213 kilometrze autostrady A1 w miejscowości Grabkowo. A wszystko przez pożar trawy na pasie zieleni rozdzielającym pasy ruchu autostrady.

Kierujący osobówką mężczyzna jadący w kierunku Łodzi nie zachował należytej ostrożności w miejscu, gdzie płonęła trawa, w wyniku czego uderzył w barierę ochronną. Niestety uderzenie spowodowało uszkodzenie bariery oraz zamieszanie na pasie w kierunku Gdańska, na którym zderzyły się aż cztery auta. Jakby tego było mało w sprawcę zamieszania uderzył jeszcze jeden samochód osobowy. Banalny błąd kierowcy zmienił się w karambol, na szczęście poza uszkodzonymi sześcioma autami oraz zniszczoną barierą ochronną nic więcej się nie stało. Wszyscy uczestnicy kolizji wyszli z niej bez obrażeń. Pożar i kolizja spowodowały spore utrudnienia ruchu w obu kierunkach.

Źródło: KW PSP Toruń

Kowal > Trwa walka z Barszczem Sosnowskiego na terenie miasta

Na wniosek jednego z radnych władze Kowala dokonały sprawdzenia nieużytkowanych działek przy ul. Konopnickiej w Kowalu pod kątem obecności na nich Barszczu Sosnowskiego. Niestety kontrola potwierdziła obawy radnego – na trzech działkach znaleziono niebezpieczną roślinę w różnych fazach wzrostu. Znalezisko skłoniło urzędników do sprawdzenia innych działek w różnych częściach miasta . Wyniki kontroli nie są optymistyczne – Barszcz jest obecny w różnych częściach miasta i niestety istnieje ryzyko, że będzie go coraz więcej.

O tym jak groźny może być Barszcz Sosnowskiego wszelkie media informują od dawna, informacji tych niestety nie biorą sobie do serca właściciele działek, na których chwast jest obecny. Niezwykle wytrzymała i plenna roślina w bardzo krótkim czasie może opanować nawet spory teren, a jej pozbycie się jest niezwykle trudne.

W Kowalu największe skupiska Barszczu obecne są na wspomnianych działkach przy ulicy Konopnickiej, niestety ich właściciele nie mieszkają w mieście a kontakt z nimi jest niezwykle trudny. W związku z czym Burmistrz Kowala zdecydował, że w całości zachwaszczone działki zostaną wykoszone przez służby miejskie, a jeśli tylko uda nawiązać się kontakt z ich właścicielami rozpocznie się chemiczna walka z chwastem. Podobny los czeka >okazy< Barszczu rosnące w innych częściach miasta.

Władze Kowala nie mają możliwości podjęcia żadnych działań w celu zdyscyplinowania właścicieli opuszczonych i nieużytkowanych działek by przynajmniej raz w roku wykaszali chwasty na swoim terenie. Apele i prośby nic nie dają, miasto więc musi wziąć na siebie ciężar porządkowania tych miejsc, by nie stanowiły zagrożenia dla pozostałych mieszkańców miasta.

Źródło i zdjęcie: UM Kowal

Kowal > Niespodzianka dla przejeżdżających na czerwonym

System automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym ma w założeniach wyeliminować najniebezpieczniejsze zachowania kierowców na drogach, wbrew pozorom to nie tylko sieć fotoradarów, ale także kamery nadzorujące skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, które mają wychwytywać kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Ostatnio do monitorowanych miejsc dołączyło jedno ze skrzyżowań na obwodnicy Kowala.

Mowa o skrzyżowaniu drogi krajowej 91 z drogą wojewódzką 269 (Kowal – Choceń). Na tym skrzyżowaniu mimo częstych patroli policji notorycznie kierowcy przejeżdżali na czerwonym świetle. Choć to karygodne i niebezpieczne zachowania trzeba zauważyć, że faktycznie czasem zmiany świateł, szczególnie zezwalające na zjazd z obwodnicy w kierunku Chocenia trwały bardzo długo, bardziej niecierpliwym kierowcom puszczają więc nerwy. Tak naprawdę częściej na czerwonym przejeżdżają jednak samochody jadące na wprost. W tej chwili jeśli kierowca wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle zostanie zarejestrowany przez kamery, zidentyfikowany i ukarany mandatem – tak jak w przypadku fotoradarów – korespondencyjnie. Oczywiście na konto kierowcy zostaną dorzucone także punkty karne.

Tego typu rozwiązania wydają się być jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie tego częstego wykroczenia, miejmy nadzieję, że podniesie to poziom bezpieczeństwa w tym miejscu.

Źródło: UM Kowal

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.