• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Gniewkowo > Ekspresowa rozbiórka kradzionego Mercedesa

Gniewkowo > Ekspresowa rozbiórka kradzionego Mercedesa Kryminalni z Torunia przeprowadzili na początku tygodnia akcję pod Gniewkowem. W rękach mundurowych znalazło się pięciu mężczyzn, którzy zajmowali się kradzieżą i demontażem aut na części.

Mundurowi na terenie jednej z miejscowości pod Gniewkowem namierzyli „dzuplę”, gdy do niej wkroczyli zastali tam mężczyzn rozbierających na części Mercedesa Sprintera. Okazało się, że rozbierany samochód tej samej nocy został skradziony w Berlinie, ekipa działała w trybie ekspresowym. Policjanci zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 26 – 67 lat. W środę dołączył do nich ich 32-letni kompan.

Wszystkim postawiono zarzut stworzenia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą i demontażem aut. Grupa ta specjalizowała się w wyłącznie w Mercedesach Sprinterach, póki co udało się ustalić, że odpowiada ona za kradzież 9 samochodów z Torunia, Włocławka, Gdańska, Olsztyna i Berlina. Łącznie działalność grupy spowodowała szkody na kwotę ponad 750 tysięcy zł.

Źródło i zdjęcia: KWP Bydgoszcz

Piotrków Kuj. > Niesamowite szczęście młodego kierowcy

Piotrków Kuj. > Niesamowite szczęście młodego kierowcyWięcej szczęścia niż umiejętności miał pewien 19-latek, który wczoraj wieczorem w Kaczewie (gm. Piotrków Kuj.) rozbił swojego Peugeota. Najprawdopodobniej zawiniła prędkość większa niż umiejętności.

Około godziny 20:00 jadący drogą wojewódzką nr 266 19-latek nie zmieścił się pod wiaduktem kolejowym. Prawdopodobnie z powodu nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w filar wiaduktu. Siła uderzenia była potężna, auto zostało dosłownie rozerwane i wyrzucone na pole po przeciwnej stronie drogi…

Można to uznać za cud, ale młody kierowca nie doznał poważniejszych obrażeń, trafił jednak do szpitala na badania. Sprawa zdarzenia ma swój ciąg dalszy, policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Źródło i zdjęcia: KPP Radziejów

Osięciny > Policja poszukuje sprawcy wypadku

W minioną sobotę na skrzyżowaniu dróg krajowej i wojewódzkiej pod Osięcinami doszło do groźnego zdarzenia. Kierowca cysterny próbując ominąć pojazd, który wymusił na nim pierwszeństwo wpadł do rowu. Nikomu nic się nie stało, ale sprawca odjechał z miejsca zdarzenia. Policja poszukuje świadków lub osoby mogące wskazać kierującego Oplem Astrą II.

Wszystkie osoby, które rozpoznają pojazd lub osobę, lub były świadkami zdarzenia proszone są o osobisty lub telefoniczny kontakt z  Komendą Powiatową Policji w Radziejowie ul. Kościuszki 31 pod nr tel. 542318400; 542318458.

 

Włocławek > Kolejna groźna kraksa w Józefowie

Włocławek > Kolejna groźna kraksa w JózefowieW sobotę wczesnym popołudniem doszło do kolejnego groźnego zdarzenia na łuku drogi krajowej nr 62 w Józefowie (gm. Włocławek). Tym razem zderzyły się aż trzy auta.

Kierujący Audi 27-latek jadąc od strony Brześcia Kujawskiego na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost na jadącego od Włocławka VW. Oba auta zderzyły się z dużą siłą, cała ta sytuacja zaskoczyła jadącą Kią za VW 45-latkę, kobieta nie była w stanie wyhamować ani ominąć obu aut i uderzyła w tył VW. Do szpitali trafiło aż pięć osób, trzy z Audi i dwie z VW. Przez dłuższy czas droga była w tym miejscu zablokowana.

W sprawie zdarzenia prowadzone jest dochodzenie pod nadzorem prokuratora.

Źródło i zdjęcia: KMP Włocławek

Osięciny > Długa akcja po przewróceniu cysterny

Osięciny > Długa akcja po przewróceniu cysternyWczoraj przed godziną 10:00 w okolicach skrzyżowania drogi krajowej nr 62 z drogą wojewódzką nr 267 przewróciła się cysterna przewożąca paliwo. Droga przez kilkanaście godzin była zablokowana.

Z niepotwierdzonych oficjalnie informacji wynika, że cysterna przewróciła się podczas próby uniknięcia zderzenia z autem osobowym, którego kierowca postanowił zawrócić na skrzyżowaniu. Kierowca cysterny omijając zawracające auto nie był w stanie opanować swojego pojazdu, cysterna wypadła z drogi do przydrożnego rowu. . Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Akcja porządkowania po zdarzeniu trwała bardzo długo, konieczne było przepompowanie paliwa u uporządkowanie nawierzchni. Dodatkowe niebezpieczeństwo powodował fakt, że do zdarzenia doszło tuż obok stacji paliw. Przez wiele godzin skrzyżowanie było całkowicie zablokowane, policja wyznaczyła objazd przez Osięciny. Po jakimś czasie udało się udrożnić przejazd drogą nr 267 w ograniczonym stopniu, ale przejazd od skrzyżowania w kierunku Brześcia Kuj. był niemożliwy.

Bezpośrednia akcja trwała do późnych godzin nocnych.

Mapa: OpenStreetMap

Radziejów > Porwanie, groźby z użyciem broni

Radziejów > Porwanie, groźby z użyciem broniMieszkaniec powiatu radziejowskiego przeżył chwile grozy. Został porwany i był torturowany przez uzbrojonych napastników – wszystko z powodu rzekomego długu.

Rodzina 34-latka powiadomiła policję o podejrzeniu, że ich krewny został porwany z zamiarem torturowania. Mundurowi udali się do miejsca zamieszkania mężczyzny, by zebrać więcej informacji, akurat wtedy w pobliżu posesji pojawił się samochód, w którym według świadków mógł jechać pokrzywdzony. Funkcjonariusze ruszyli za podejrzanym Seatem i zatrzymali go. Faktycznie w środku znajdował się 34-latek w towarzystwie trzech mężczyzn. Uwolniony potwierdził zgłoszenie rodziny i powiedział, że został uprowadzony.

Zebrane dowody wskazują, że napastnicy pozbawili 34-latka wolności i znęcali się nad nim, mężczyzna był przywiązany do drzewa, potem musiał wykopać dla siebie dół, grożono mu przy tym bronią, polewano benzyną i zamykano w kontenerze. Nie obyło się również bez bicia. Napastnicy żądali zwrotu rzekomej należności.

Porwanie to jednak tylko część problemów zatrzymanej trójki. Podczas przeszukań dokonanych w samochodzie oraz w siedzibie firmy jednego z zatrzymanych policjanci znaleźli 2 sztuki broni oraz zbiorniki i cysternę z kilkunastoma tysiącami litrów oleju napędowego w środku. Wszystko wskazuje na to, że paliwo pochodzi z nielegalnego źródła.

Trójka zatrzymanych w wieku 30 – 36 lat usłyszała już zarzuty, póki co spędzą w areszcie trzy miesiące, ale czekać ich może znacznie dłuższa odsiadka.

Radziejów > Porwanie, groźby z użyciem broni
Źródło i zdjęcia: KWP Bydgoszcz

Brześć Kuj. > Wypadek terenówki w Jądrowicach

Brześć Kuj. > Wypadek terenówki w JądrowicachWczoraj wieczorem doszło do makabrycznego wypadku na drodze powiatowej w Jądrowicach (gm. Brześć Kuj.) - samochód terenowy wypadł z drogi i uderzył w kilka drzew.

Póki co nie wiadomo nic o przyczynach zdarzenia, wiadomo jedynie, że kierowca dużej terenówki prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z jezdni, odbijał się kolejno od drzew by ostatecznie w jedno z nich uderzyć czołowo. Samochód został bardzo poważnie uszkodzony.

Kierowca samochodu w momencie przybycia służb ratunkowych leżał nieprzytomny poza pojazdem, nie wiadomo, czy wypadł z auta w trakcie wypadku, czy resztkami sił wydostał się z niego. Mężczyzna trafił do szpitala.

Mogilno > Trzy ofiary nocnego wypadku

Mogilno > Trzy ofiary nocnego wypadkuDziś w nocy przed godziną 2:00 doszło do wypadku na drodze krajowej nr 15 w Kwieciszewie. Zderzenie samochodu osobowego i ciężarowego okazało się tragiczne w skutkach.

Z komunikatu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej dowiadujemy się, że w wyniku zderzenia dwie osoby jadące samochodem osobowym poniosły śmierć na miejscu, trzecia z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala, gdzie niestety zmarła. Kierowca i pasażer ciężarówki nie odnieśli obrażeń.

Droga krajowa nr 15 była całkowicie zablokowana.

Źródło: KW PSP Toruń

Kikół > Dramatyczne zdarzenia po biesiadzie

Kikół > Dramatyczne zdarzenia po biesiadzieW czwartek grupa znajomych spotkała się w jednym z mieszkań na terenie Kikoła na wspólnej zabawie przy alkoholu. Gdy zabrakło trunków dwoje biesiadników ruszyło po alkohol do sklepu, inny uczestnik spotkania nie zamierzał na nich czekać.

Nic nie wskazywało na to, że za chwilę sytuacja może stać się dramatyczna. Gdy skończył się alkohol dwie osoby postanowiły iść pieszo do sklepu, pili wcześniej, więc postąpili jak najbardziej rozsądnie. Przed domem, w którym było spotkanie pozostało Audi jednej z tych osób. Po powrocie ze sklepu samochodu jednak nie było, nie było również jednego z uczestników spotkania, który również spożywał alkohol a do tego nie miał uprawnień do kierowania pojazdami. Mimo wszystko 25-latek zabrał pojazd i odjechał w nieznanym kierunku.

Pijany mężczyzna nie zajechał jednak daleko, podczas przejażdżki uszkodził myjnię samochodową i nie wiedzieć czemu postanowił popełnić samobójstwo. Mężczyzna usiłował dokonać samospalenia w samochodzie, na szczęście próbę przerwał przypadkowy przechodzień, który wyciągnął desperata z płonącego samochodu.

O zdarzeniu powiadomiono policję, ta zatrzymała 25-latka, ale ze względu na stan, w jakim się znajdował, został przekazany pod opiekę lekarzy. Mężczyzna usłyszał zarzut kierowania pojazdem po alkoholu oraz uszkodzenia mienia. Odpowie również za kradzież auta i jego spalenie.

Źródło: KPP Lipno

Włocławek > Kujawski karnawał

Włocławek > Kujawski karnawałJuż po raz trzydziesty, w niedzielę 3 marca br., mieszkańcy Włocławka obejrzą barwny korowód grup zapustnych, który w tradycyjny sposób akcentuje kończący się karnawał. Przebierańcy wyruszą o godz. 12.00 sprzed Muzeum Etnograficznego przy włocławskich bulwarach.

Kujawskie zapusty, będące fenomen kulturowym w skali kraju, dzięki corocznym imprezom organizowanym przez włocławskie muzeum wzbudzają zainteresowanie. Wynika to z faktu, że w imprezie biorą udział autentyczni przebierańcy, którzy już od tłustego czwartku do wtorku zapustnego odwiedzają mieszkańców swoich wsi i miasteczek. We Włocławku prezentują się zawsze w ostatnią niedzielę karnawału.

Zapustni przebierańcy, odziani w dziwne kostiumy, przysłonięci maskami, niektórzy przebrani za zwierzęta, takie jak: koza, bocian, niedźwiedź i koń zaciekawiają widzów nie tylko swoim wyglądem. Zwracają uwagę także ich niekonwencjonalne zachowania wskazujące na dawny, magiczny sens zapustnych obchodów. Odnajdujemy w nich ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia sobie dostatku w nadchodzącym cyklu wegetacyjnym ziemi. Najwymowniej obrazuje to postać żywego na umarłym, tj. mężczyzny w masce trzymającego przed sobą kukłę umarłego. Obok wymienionych postaci w zwyczajach zapustnych występują także Żydzi, panna młoda i pan młody, a obok nich figle płata diabeł, a swoim wyglądem straszy śmierć. Grupom zapustnym towarzyszą muzykanci, różni grajkowie, niekiedy całe kapele czy orkiestry dęte. Ich głośna muzyka wspomagana dźwiękami dzwonków, odgłosami trzaskających batów, kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych sprawia, że parada jest atrakcyjna dla obserwatorów. Natomiast dla wtajemniczonych to także echa dawnych wierzeń, że wszelkie zło odpędzić można głośnym hałasem. W paradzie włocławskiej dawne ukryte znaczenia ustępują ludyczności i widowiskowości, na której skupiona jest uwaga uczestników imprezy.

W tegorocznym korowodzie udział wezmą grupy z Kaniewa, Lubania (osobno dorośli i młodzież), Śmiłowic, Świętosławia, Wagańca-Śliwkowa, Wichrowic.

Włocławek > Niezwykle tragiczna seria na drogach powiatu

Włocławek > Niezwykle tragiczna seria na drogach powiatuTak tragicznych dni na drogach powiatu włocławskiego mało kto może sobie przypomnieć. Seria śmiertelnych wypadków rozpoczęła się w czwartek, do niedzieli tragiczny bilans to 5 ofiar śmiertelnych.

Tragiczną serię rozpoczęło czwartkowe zderzenie osobówki z ciężarówką na drodze krajowej nr 62 w Józefowie pod Włocławkiem. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 20-latka jadąca osobowym VW w od strony Pikutkowa na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem i doprowadziła do zderzenia z ciężarówką jadącą od Włocławka. Auto kobiety odbiło się od ciężarówki u uderzyło w barierę energochłonną przy drodze. Pomimo reanimacji nie udało się uratować 20-latki.

W piątek doszło do aż trzech śmiertelnych wypadków. Około godziny 19.00 na ulicy Stodólnej we Włocławku doszło do potrącenia pieszej. 87-latka weszła przed jadący pojazd w obrębie przejścia dla pieszych. Kobieta trafiła do szpitala, jednak obrażenia okazały się śmiertelne. Póki co nie wiadomo, czy zawiniła potrącona, czy też 68-letni kierujący autem osobowym.

Godzinę później na autostradzie A1 w Dziardonicach pod Kowalem zderzyły się dwa auta osobowe. 35-latek kierujący Suzuki jechał lewym pasem w kierunku Gdańska, w pewnym momencie na swojej drodze zauważył stojący samochód, zaczął hamować i próbował ominąć przeszkodę, ale niestety nieskutecznie. Suzuki uderzyło w tył stojącego z powodu awarii na drodze VW, a ten pchnięty uderzył w bariery energochłonne. W wyniku zderzenia pasażer VW i pasażerka Suzuki trafili do szpitala, niestety następnego dnia 64-latek z VW zmarł.

Włocławek > Niezwykle tragiczna seria na drogach powiatu

Kolejny wypadek miał miejsce w Lubieniu Kuj. na drodze krajowej nr 91. Kierowca ciężarówki z naczepą cofał do posesji przy ulicy 1-go Maja, w pewnym momencie w bok jego samochodu uderzył osobowy Opel jadący od strony Kowala. Obaj kierujący trafili do szpitala, kilka godzin po wypadku zmarł 20-latek kierujący osobówką.

Włocławek > Niezwykle tragiczna seria na drogach powiatu

W sobotę wieczorem na drodze między Choceniem a Śmiłowicami doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. 25-latek kierujący Oplem Signum z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, którym jechał Oplem Astrą 32-latek. Doszło do czołowego zderzenia, w wyniku którego kierujący Astrą poniósł śmierć na miejscu, a jego pasażerowie trafili do szpitala. Ranny został również kierowca Signum, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Mężczyzna został zatrzymany w areszcie do wyjaśnienia.

Włocławek > Niezwykle tragiczna seria na drogach powiatu

Źródło i zdjęcia: KMP Włocławek

Osięciny > Produkowali papierosy na masową skalę

Osięciny > Produkowali papierosy na masową skalęW środę do aresztu trafili czterej mężczyźni, którzy pracowali przy nielegalnym wyrobie papierosów pod Osięcinami. Gdyby papierosy trafiły na rynek straty skarbu państwa szłyby w miliony złotych.

Ponad 14 ton krajanki tytoniowej znajdowało się w nielegalnej wytwórni tytoniu. Gdy na teren posesji wkroczyli policjanci z wydziału kryminalnego z Radziejowa produkcja papierosów szła w najlepsze. 27-latek z województwa łódzkiego oraz trzech obcokrajowców w wieku 31, 34 i 42 lata, którzy pracowali przy tytoniu, zostali zatrzymani.

W wytwórni znajdowały się profesjonalne maszyny do przetwarzania tytoniu, w tym suszarnia i krajalnice. Ponadto w miejscu zamieszkania 27-latka znaleziono prawie 200 kg tytoniu. Mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnego wyrobu papierosów, pozostali odpowiedzą za pomocnictwo w tym procederze.

Gdyby znaleziony tytoń trafił na rynek straty budżetu wyniosłyby nawet 12 milionów złotych.

Źródło i zdjęcie: KPP Radziejów

Włocławek > Magicy koszykówki HARLEM GLOBETROTTERS 8 marca we Włocławku!

Włocławek > Magicy koszykówki HARLEM GLOBETROTTERS 8 marca we Włocławku!Od ponad 90 lat, Harlem Globetrotters, najsłynniejsza na świecie drużyna koszykarska zachwyca kolejne pokolenia wielbicieli tego sportu. Harlem Globetrotters to więcej niż zespół. To styl życia.
Zagrali ponad 30 tysięcy meczy z czego wygrali ponad 28 tysięcy. Odwiedzili 6 kontynentów, prezentując swoje oszałamiające umiejętności w 123 krajach. Ustanowili 17 rekordów Guinnessa. Od 1982 roku posiadają nawet swoją własną gwiazdę na prestiżowym hollywoodzkim Walk of Fame. Po wielu latach ponownie wracają na występy przed polską publicznością. Już w marcu tego roku odwiedzą: Gdynię, Toruń, Poznań, Włocławek, Opole, BielskoBiałą, Lublin, Katowice oraz Wrocław.
Podkoszowe akrobacje, popisowe koszykarskie dryblingi, które wprawią Was w osłupienie i rzuty za cztery punkty to nie lada gratka nie tylko dla fanów NBA, ale i niesamowita okazja do aktywnego spędzenia czasu w familijnym gronie. Zapierające dech w piersiach triki oraz spektakularne wsady to tylko niektóre z atrakcji czekających na całe rodziny podczas tego niesamowitego sportowo-rozrywkowego show. Podczas trasy widzowie będą mogli skorzystać z bardzo popularnego na całym świecie Magic Pass, dzięki któremu przed występem będzie można spróbować swoich sił bezpośrednio na parkiecie, zagrać i pobawić się z legendarnymi koszykarzami i oczywiście zdobyć autograf czy pamiątkowe zdjęcie.
Ceny biletów: 40 zł, 65 zł, 85 zł oraz bilet MAGIC PASS 220 zł
Zamówienia zbiorowe: 604 692 822

Czytaj więcej...

Inowrocław > Uwodziciel naciągacz w rękach policji

Inowrocław > Uwodziciel naciągacz w rękach policjiOsoby samotne bardzo często tak pragną miłości, że tracą czujność. Pewnej Inowrocławiance przyszło przekonać się o tym na własnej skórze.

Kobieta poznała na portalu randkowym 32-latka z Bydgoszczy. Internetowa znajomość trwała przez kilka miesięcy, kobiecie wydawało się, że między nią a poznanym mężczyzną zaiskrzyło. Wydawał się być poważnie zainteresowany nowym związkiem, planowali nawet wspólną przyszłość. Kobieta zaufała 32-latkowi i gdy ten poprosił ją o pomoc finansową ta nie odmówiła. Zakochana przelewała systematycznie różne kwoty na jego konto, doszło nawet do tego, że para wspólnie zaciągała pożyczki, z których korzystał 32-latek.

Szczęście skończyło się, gdy Bydgoszczanin zasycił swój głód gotówki, wtedy to zerwał kontakt z kobietą. Gdy absztyfikant przestał się odzywać kobieta zrozumiała, że padła ofiarą oszusta i zgłosiła sprawę policji. Na szczęście dla uwiedzionej oszust pozostawił wystarczająco dużo śladów, które pozwoliły na jego szybkie namierzenie. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek i postawili mu łącznie 13 zarzutów związanych z oszustwami finansowymi. Już teraz wiadomo, że na nich się nie skończy, bo do policjantów docierają kolejne sygnały od uwiedzionych przez 32-latka kobiet. Smaczku sprawie dodaje fakt, że uwodziciel jest żonaty.

Źródło: KPP Inowrocław

Włocławek > Gruba impreza w pustostanie

Włocławek > Gruba impreza w pustostaniePod koniec ubiegłego tygodnia włocławscy policjanci otrzymali zgłoszenie o prawdopodobnie nieproszonych gościach w pustym mieszkaniu w centrum miasta. Okazało się, że przez kilkanaście dni trwała tam gruba impreza.

Policjanci pod wskazanym adresem zastali czterech mężczyzna w wieku 30-50 lat. którzy bezprawnie zajęli lokal i od kilkunastu dni nielegalnie w nim przebywają. Jakby tego brakowało zdemolowali mieszkanie m.in. rozbijając ściany…

Oczywiście cała czwórka trafiła do aresztu, wszyscy byli pijani, jeden z nich wydmuchał prawie 4 promile. Dopiero gdy wytrzeźwieli usłyszeli zarzuty bezprawnego wdarcia się do lokalu oraz spowodowanie znacznych strat w mieniu. Grozi im po 5 lat odsiadki.

Źródło i zdjęcie: KMP Włocławek

Radziejów > Kradzież, której nie było

Radziejów > Kradzież, której nie byłoW niedzielę do radziejowskich policjantów zgłosił się mężczyzna z okolic Inowrocławia twierdząc, że ktoś ukradł mu wartego 100 tys. zł Mercedesa, którego ten zaparkował na ul. Kościuszki w Radziejowie. Sprawa została rozwiązana bardzo szybko.

Policjanci przyjęli zgłoszenie, ale podczas opowiadania 48-latka o zdarzeniu pojawiło się sporo podejrzanych wątków. Mężczyzna zeznał, że zaparkował samochód, a gdy wrócił po kilku godzinach już go nie było. Mundurowi mieli pewne wątpliwości, ale zaczęli sprawdzać okoliczności kradzieży auta, m.in. sprawdzono zapisy monitoringu i przesłuchano świadków. Krok po kroku dotarli do prawdy, jak się okazało żaden Mercedes nie został skradziony a całą sprawę ukartował zgłaszający ją 48-latek by wyłudzić pieniądze z odszkodowania. Teraz zamiast odszkodowania może dostać wyrok, bo za zgłoszenie fikcyjnego przestępstwa i próbę oszustwa grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Źródło: KPP Radziejów

Lipno > Szajka złodziei w rękach policji

Lipno > Szajka złodziei w rękach policjiOd listopada w okolicach Lipna dochodziło do kradzieży, policjanci prowadzący te sprawy doszli do wniosku, że za serią przestępstw stoi współpracująca ze sobą grupa osób. Rozpoczęli zbieranie dowodów, ale dopiero ostatni ich skok dostarczył ostatecznych przesłanek do zatrzymania.

W listopadzie z chłodni jednej z firm z Lipna skradziono elementy urządzeń ze stali kwasoodpornej, na przełomie stycznia i lutego z zaparkowanego na terenie firmy samochodu po wyłamaniu drzwi zniknęły elektronarzędzia. Także w styczniu z garażu w miejscowości Okrąg skradziono elektronarzędzia i zestaw kluczy, w tym samym miesiącu z zaparkowanego samochodu po wybiciu szyby złodzieje zabrali torebkę z pieniędzmi i dokumentami. Poza tym na terenie Lipna zginęły worki z węglem i elektronarzędzia. Sprawcy pozostawali bezkarni, ale mundurowi podejrzanych mieli na oku i czekali na ich błąd.

W ubiegłym tygodniu nadarzyła się okazja do zakończenia przestępczego procederu podejrzanej szajki. W czwartek z terenu lipnowskiej firmy wynieśli 15 butli gazowych do napędzania wózków widłowych oraz spawarkę o wartości 2,5 tysiąca złotych. Szybka akcja policji pozwoliła odzyskać łup i postawić zatrzymanym zarzuty.

Do aresztu trafiły aż cztery osoby, które w różnych konfiguracjach dokonywały wspomnianych wcześniej kradzieży. Najwięcej zarzutów usłyszeli dwaj mężczyźni w wieku 21 i 28 lat, trzy zarzuty postawiono współpracującej z nimi 20-latce a za ostatni skok odpowie 46-latek.

Część wcześniej skradzionych przedmiotów udało się odzyskać w czasie przeszukań w miejscach związanych z zatrzymanymi, inne odnaleziono w lombardach, gdzie zastawili je przestępcy.

Źródło i zdjęcia: KPP Lipno

Tłuchowo > Biegał z maczetą i dziwnie się zachowywał

Tłuchowo > Biegał z maczetą i dziwnie się zachowywałW piątek na policję zadzwoniła zaniepokojona kobieta i powiedziała, że po Tłuchowie biega jakiś mężczyzna z maczetą. Dziwne zgłoszenie potraktowano poważnie i na miejsce udał się patrol.

Jak się okazało kobieta mówiła prawdę, nerwowo zachowujący się mężczyzna wykrzykiwał coś i machał rękoma, w jednej z nic trzymał ponad półmetrową maczetę. Policjantom udało się odebrać 41-latkowi niebezpieczne narzędzie, tłumaczył, że kupił je do samoobrony.

Mężczyzna został zatrzymany, samo posiadanie maczety przestępstwem nie jest, ale wymachiwanie nią w miejscu publicznym już tak. Sprawą ukarania zatrzymanego zajmie się sąd.

Źródło i zdjęcie: KPP Lipno

Włocławek > „Z łąk i salonów” - Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej

Włocławek > „Z łąk i salonów” - Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej200 lat temu – 7 stycznia 1819 r. w Warszawie — urodziła się Maria Wodzińska (1819–1896), pochodząca z zamożnego kujawskiego rodu, którego główną siedzibą był pałac w Służewie. W historii zapisała się jako wyjątkowa kobieta epoki romantyzmu — jedyna narzeczona Fryderyka Chopina, muza Juliusza Słowackiego, malarka i zdolna pianistka. Ostatnie lata życia spędziła w dworze w Kłóbce, należącym do rodziny jej największej miłości — męża Władysława Orpiszewskiego. Obecnie w tym miejscu, należącym do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, znajduje się wystawa biograficzna poświęcona artystce.

Okrągła rocznica urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, przypadająca w 2019 r., jest okazją do przypomnienia jej sylwetki. Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbędą się w sobotę 23 lutego, w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. O godz. 17.00 zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Bożeny Sitek — pianistki, muzykologa, poetki, aktorki, prezenterki radiowej i telewizyjnej, autorki spotkań poetycko-muzycznych, opowieści z muzyką.

W programie pt. „Z łąk i salonów — Maria Wodzińska i Fryderyk Chopin w muzyce, wierszach i listach” Bożena Sitek wykona polskie utwory oparte na muzyce ludowej i narodowej (polonezy, kujawiaki, mazurki) oraz inspirowane polską tradycją i historią, także salonową (walce), głównie Fryderyka Chopina (Preludia, Nokturny, Walce, Mazurki). Artystka zaprezentuje też utwory „współczesnego Chopina” — Macieja Łuszczkiewicza z płyty Bożeny Sitek „Muzyka dworku szlacheckiego”. Rocznicę urodzin Marii Wodzińskiej zaakcentuje utworami, które F. Chopin dedykował Marii: Walcem „Pożegnalnym” As-dur op. 69 nr 1 i Nokturnem Es-dur op. 9 nr 2. Bożena Sitek grę na fortepianie uzupełni słowem, w którym nawiąże do tekstów literackich o F. Chopinie i listów ilustrujących historię znajomości Marii i Fryderyka.

Spektakl poprzedzi krótka prezentacja biografii Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, przygotowana przez Krystynę Kotulę z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Organizatorzy mają nadzieję, że koncert będzie kolejną okazją do przeżywania w murach muzeum nieodpartego piękna wyrażonego w muzyce F. Chopina i jednocześnie lepszego poznania sylwetki jego kujawskiej Muzy.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, które ważne daty upamiętnia szczególnie, w 2019 r. 200. rocznicę urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej zaakcentuje także w Kłóbce — latem koncertem z cyklu „Pod lipą”, jesienią wystawą autografów jej listów, które zostały zakupione do zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w 2016 r.

Krystyna Kotula

Gorąca linia redakcji: 535 767 011

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.